66 milyon liralık destek, su ürünleri yetiştiricilerinin hesaplarına yarın yatırılacak

Su ürünleri yetiştiricileri için müjdeli bir haber veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 66 milyon liralık destek ödemesinin yarın hesaplara yatırılacağını söyledi.

66 milyon liralık destek, su ürünleri yetiştiricilerinin hesaplarına yarın yatırılacak
27 Şubat 2020 - 16:10

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 66 milyon liralık destekleme ödemesinin yarın su ürünleri yetiştiricilerinin hesabına yatırılacağını bildirdi.

Pakdemirli, Antalya'daki Kundu tesisler bölgesinde bir otelde düzenlenen "8. Su Ürünleri Yetiştiriciliği Çalıştayı"nda, Türkiye'nin su ürünleri üretiminde dünyada en hızlı büyüyen üçüncü ülke olduğunu söyledi. Türkiye'nin bu alanda, Avrupa ülkeleri arasında ikinci sırada geldiğini ifade eden Pakdemirli, Bakanlığı ilgilendiren her alanda iddialı konuma gelindiğini belirtti. Su ürünlerinin, Türkiye'nin önemli bir ekonomik potansiyeli olduğuna işaret eden Pakdemirli, ülkenin sahip olduğu su ve denizin iyi kullanılması gerektiğini vurguladı.

"HEDEF 2 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT"

Türkiye'nin 2023 vizyonu için iddialı hedefler ortaya koyduklarını aktaran Pakdemirli, su ürünleri sektöründe bu hedefin bugünden yakalandığı bilgisini verdi. Pakdemirli, bu alanda yeni hedefin ise 2 milyar dolar ihracat yapmak olduğunu bildirdi. Su ürünlerinde Türkiye'nin ihracatçı bir ülke olduğuna işaret eden Pakdemirli, şöyle devam etti:

"82 ülkeye balık ihracatı yapıyoruz. Ülkemiz su ürünlerinde de net ihracatçıdır. Pazarlama faaliyetlerini biraz daha artırmamız gerekiyor. Alın teri döken üreticinin gereken katma değeri olması önemli. İstişare ve ortak akla verilen önemi her platformda dile getiriyoruz. Bu çalıştay da bunun için önemli bir fırsattır."