450 Bin 'Tercih' Kaşesine Ne Oldu?

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, YSK’nın 450 bin “Tercih” yazan mühür aldığını ancak bazı sandıklarda yine de “Evet” mührünün çıktığına dikkat çekti.

450 Bin 'Tercih' Kaşesine Ne Oldu?
19 Nisan 2017 - 11:33 - Güncelleme: 19 Nisan 2017 - 11:42

Çiğdem Toker, YSK’nın referandumdan önce ihale açarak 450 bin “tercih” yazan mühür aldığını buna rağmen seçim günü bazı sandıklarda “evet” yazan mühürlerin ortaya çıktığını hatırlattı. 

432 bin 640 adet ihtiyaca rağmen 450 bin adet mühür alındığını anımsatan Çiğdem Toker, şu soruyu sordu: “İyi de o zaman Mayıs 2016 ihalesindeki 450 bin TERCİH kaşesinin akıbeti ne oldu? Üretilecek TERCİH mühürlerinin 10’ar binlik paketler halinde nereye, nasıl dağıtılacağına kadar ayrıntı veren bir şartname varken, bu kadar TERCİH mührü neye yetmedi de pazar günü eski EVET mühürleri kullanıldı?”

İşte Çiğdem Toker’in "450 bin adet TERCİH kaşesi yaptırıp niye EVET kaşesine izin verdiniz?" yazısından ilgili bölüm:

“DMO geçen yıl YSK için ihale açarak 450 bin TERCİH yazılı kaşe alacağını duyurmuştu. O sıra (11 Mayıs 2016) bu köşede yayımlanan yazımdan:

‘En son oy kullandığımız 1 Kasım seçimlerinde mührün üzerinde EVET yazıyordu. (…) ihalede kaşe üzerinde TERCİH yazması isteniyor. (12 Eylül 2010 referandumunda da TERCİH kaşesi kullanılmıştı.)

– Üretilecek TERCİH mühürlerinin 10’ar binlik paketler halinde 81 ilin hangi ilçesine ve toplamda kaçar adet teslim edileceği, tek tek ve ayrıntılı bir listeyle belirlenmiş. Bu liste, ihale şartnamesinin bir parçası olarak ilan ediliyor.

Toplam TERCİH mührü sayısı 432 bin 640. İhale şartnamesinde artan kaşelerin YSK’nin göstereceği yere teslim edileceği belirtilmiş. (Fazla üretileceği şimdiden belli 17 bin 360 kaşenin, tıpkı fazla oy pusulalarında belirtildiği gibi; kaza, aksilik, afet vs. gibi nedenlerle oluşacak eksikleri kapatmakta kullanılacağını düşünmeliyiz.)’

Pazar günü bu ihaledeki TERCİH kaşeleri kullanıldı. Ama bazı sandıklarda TERCİH yerine EVET kaşesi kullanılınca, YSK gün içinde karar alıp ‘Evet mührü kullanılabilir’ dedi.

İyi de o zaman Mayıs 2016 ihalesindeki 450 bin TERCİH kaşesinin akıbeti ne oldu?
Üretilecek TERCİH mühürlerinin 10’ar binlik paketler halinde nereye, nasıl dağıtılacağına kadar ayrıntı veren bir şartname varken, bu kadar TERCİH mührü neye yetmedi de pazar günü eski EVET mühürleri kullanıldı?

Cumhurbaşkanı’nın halkoyuyla seçilmesi düzenlenirken, YSK’nin doğrudan ihaleyle istediğine iş vermesi serbest bırakıldı. O nedenle artık ihale sonuçları açıklanmıyor. Ancak 450 bin TERCİH kaşesi ihalesi gibi, oy pusulası ihalesini de hangi şirketin aldığı konuları önemini koruyor. Önceki seçimlerde basılmış milyonlarca adetlik fazla pusula AGİT eleştirisine konu olmuşken, bu referandumda kaç adet fazla pusula basıldığı sorusu da seçim güvenliği bakımından gazeteciliğe dahildir.”