15 Temmuz İddianamesinde Hakan Fidan Detayı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı 15 Temmuz çatı iddianamesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Genelkurmay Başkanlığı'na darbe girişiminden saatler önce yaptığı ziyaretle ilgili görüntüler de girdi.

15 Temmuz İddianamesinde Hakan Fidan Detayı!
05 Mart 2017 - 14:21

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı 15 Temmuz çatı iddianamesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Genelkurmay Başkanlığı'na darbe girişiminden saatler önce yaptığı ziyaretle ilgili görüntüler de girdi. İddianameye göre, Fidan saat 16:00 sularında geldiği Karargah'tan darbe girişiminin başlamasından 1 saat önce ayrıldı.

Karar'dan Kenan Butakın'ın haberine göre 15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı'nda yaşananlara yönelik hazırlanan çatı iddianamesinde yeni görüntülere de yer verildi. Darbe girişiminden saatler önce bir ihbarla hareketlilik olduğunu tespit eden MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Genelkurmay Başkanı Org. Hulisi Akar'ı uyarmak için Karargah'a yaptığı ziyaretin detayları da iddianameye girdi. Görüntülerde Hakan Fidan'ın FETÖ'cülerin baskınından 1 saat önce Genelkurmay'dan ayrıldığı görülüyor.

Kamera kayıtlarında yer alan saatlerde, Fidan saat 20.22'de karargahtan ayrıldıktan 1 saat sonra 21.22'de darbeciler karargaha giriyor.

İddianamede ifadelerine yer verilen şüpheliler ise ısrarla Fidan'ın baskından 15-20 dakika önce Karargah'tan ayrıldığını iddia etti. Görüntüde ayrıca Fidan'ı şüpheli Üsteğmen Kübra Yavuz'un uğurladığı görülüyor.

Ahmet Yıldız ifadesinde Fidan'ın, akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanı’nın makamında olduğunu korumasının da alt kattaki koridorda beklediğini söyledi. Yıldız "MİT Müsteşarı Hakan FİDAN hatırladığım kadarı ile 20:45 sıralarında Genelkurmay Başkanlığı karargâhından ayrıldı. FİDAN çıktıktan 10-15 dakika sonra bulunduğumuz komuta katında bir gürültü oldu. Oktay Yarbay ile kendisinin koridora çıktığında özel kuvvet üniformalı askerler girdi" dedi.

İsa Akın ise Fidan'ın saat 16:00'da geldiğini öğrendiğini ve Akar'la görüşmesinin 20:00'ye kadar sürdüğünü anlattı. Diğer şüpheli ve tanıklarda benzer ifadeler verdi.