Yeni tip koronavirüsün insan hücrelerine yayılmasını sağlayan proteinin yapısı çözüldü

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüsle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, ölümcül virüsün insan hücrelerine tutulmasını ve yayılmasını sağlayan “çivi proteini“ adı verilen enzimin yapısını çözmeyi başardı.

Yeni tip koronavirüsün insan hücrelerine yayılmasını sağlayan proteinin yapısı çözüldü
20 Şubat 2020 - 21:13

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede birçok ülkeye yayılan koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 2 bin 129 kişi hayatını kaybetti. Hızla yayılan ve tüm dünyada paniğe yol açan koronavirüs ile ilgili sevindiren bir gelişme daha yaşandı. Bilim insanları, koronavirüsün insan hücrelerine tutunmasını ve yayılmasını sağlayan "çivi proteini" adı verilen enzimin yapısını çözmeyi başardı.

"ANAHTAR" ENZİM TESPİT EDİLDİ

"Livescience" internet sitesinde yer alan habere göre, ABD'nin Teksas Üniversitesinden araştırmacılar, Covid-19'un genom haritası kullanılarak üretilen numuneler üzerine yaptıkları çalışmada koronavirüsün insan hücresine nüfuz etmesini sağlayan "anahtar" enzimi tespit etti.

Koronavirüs numunesini laboratuvar ortamında insan hücreleriyle birleştiren araştırmacılar, krojenik elektron mikroskopisi adı verilen yöntemle hücreleri eksi 150 derecede soğutarak etkileşim halindeki enzimlerin kristalize olmasını sağladı. Bu yolla koronavirüsün bulaşıcılığını sağlayan çivi proteinin haritasını çıkaran araştırmacılar, aynı zamanda insan hücresinde hangi enzimin koronavirüsün tutunmasını sağladığını da keşfetti.