Rüştü Güngör

Rüştü Güngör

T A M A M

14 Mayıs 2018 - 10:31 - Güncelleme: 14 Mayıs 2018 - 10:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, hükümetin 16 yılda yaptığı uygulamaları anlatarak, “Şayet bir gün milletimiz ‘tamam’ derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz” ifadesini kullandı. 

Kullandı ama kullanacağına da pişman oldu belki de. Pişman oldu çünkü Twitter’da kullanıcıların bir anda yoğun “T A M A M” twitiyle karşı karşıya kaldı. 

Öyle ki ; “T A M A M” diye atılan mesajların sayısı 2 milyona ulaştı. Bu Türkiye ve dünya gündeminde 1. sıraya yerleşmesine neden oldu. Bu seçimlerin en çarpıcı sloganı olabilir. Bütün muhalif liderler Twitterdan “T A M A M” içerikli mesajlar atıp, bu slogana destek oldular. Cumhurbaşkanı Erdoğan istemeden de olsa; muhalefete birleştirici, akılda kalıcı, basit ve dünya çapında bir slogan ikram etmiş oldu. Ama bu T A M A M muhalefet için, “öyle basit bir tamam, oldu, hadi güle güle “ anlamında değil. Bu T A M A M , “Soma için,Uludere için, Reyhanlı için, Ankara tren garı için, eğitim için, ekonomi için, satılan şeker fabrikaları için, basın özgürlüğü için, ötekeleştirilmemek için..

Kısacası kötü giden her şey için, T A M A M. Ayrıca bütün muhalefetin bu kadar topyekün olarak, birlikte mücadele etmesi de bu seçime ne kadar inanmış olduklarını gösteriyor. Fakat şunun da altını çizmekte yarar var ki ; T A M A M furyasının iktidarı ne kadar panikletse de Türkiye’nin yarısından azının Twitter kullanıcısı olduğunu ve seçimin sosyal medyada değil sandıkta kazanıldığını unutmayalım.

 19 MAYIS

Tarih boyunca bu topraklar üzerinde tüm milli bayramlar içinde 19 Mayıs’ın ayrı bir yeri vardır. 19 Mayıs çok ama çok özeldir. Çünkü diğer bayramlar sonuç iken 19 Mayıs umuttur, inançtır, başlangıçtır, mücadeledir. Yola çıkmaktır 19 mayıs, hem de her türlü olumsuzluğa rağmen, tam bir inançla. Her köşesi emperyalist sömürgeci güçler tarafından işgal edilmiş olan Osmanlı imparatorluğu’nun; cesur ve korkudur neferi olan, bağımsız bir Cumhuriyet tohumunu Anadoluya ekmeye giden Mustafa Kemal Atatürk’ün, kendisi gibi düşünen aydın bir grup arkadaşı ile mücadele ateşini yakmak için Bandırma vapuruna binip İstanbul’dan yola çıkıp bir çok engelleme teşebbüsüne rağmen sağ salim Samsun’a ayak bastığı, ulusal kurtuluş mücadelemizin başladığı gündür bu şanlı tarih.

Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve geri kalmış köhne fikirlere karşı umut olacakların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği, yani fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: 

“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” Atatürk, kuruluşun ve kurtuluşun ilk adımlarının atıldığı 19 Mayıs’ı ve en ve kurtuluşun ilk adımlarının atıldığı 19 Mayıs’ı ve en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyetini çok güvendiği Türk gençliğine armağan etmiştir. Atatürk, “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır. Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir. Atatürk ileri görüşlülüğüyle gençlere, “Ey Türk gençliği” diye başlayan asla unutmaması ve korumasıgereken değerleri gösterip, bu doğrultuda yapması gerekenleri öğütleyip, göstermiştir. Atatürk’ü anlamak ancak yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız. 

Son olarak 19 Mayıs’ı bir diğer özel yapan anıyla yazımızı noktalayalım. Bir gün Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Rıza Soyak, Atatürk’e bir evrak getirdi. Belge, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nden geliyordu. Bir ansiklopedide yer alacak biyografisi için Cumhurbaşkanı Atatürk’ün tam doğum tarihinin bildirilmesi rica ediliyordu. Atatürk düşündü fakat doğum gününü tam olarak bilmiyordu. Aklında mayıs ayı kalmıştı. Özel Kalem Müdürü Soyak’a döndü, “Bu bir 19 Mayıs günü neden olmasın” dedi. Yani ulusal kurtuluş savaşının miladı olan tarih.Bizler bu vatanın, Mustafa Kemal’in evlatlarıyız. Kuruluş ve kurtuluş mücadelesinde yaşanan zorlukları ve mücadeleyi asla unutmamalıyız. Bu aziz vatanın bize emanet edildiğini ve bu emaneti gençliğe hitabeden aldığımız emirle, görevlerimizin bilincinde korumalıyız. Bu doğrultuda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimle kutlarım..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar