Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Seyit Torun'u Eleştiren Teslimiyetçiler

Sistem değişikliği referandumuna giderken AK Parti koalisyonlar döneminin bittiği vurgusunu çokça yapmıştı. Koalisyon olmayacağını bekleyen halk daha ilk seçimde AK Parti ve MHP'nin seçim olmadan gerçekleşen koalisyonuyla (ittifak) afallamış, özellikle MHP'li ve AK Partili vatandaşlar şoka uğramıştı. Hükümet kurarken aranılan koalisyon ortağı daha seçime girmeden netleşmiş, "koalisyon değil ittifak yapıyoruz" söylemiyle geçiştirilmişti.

Şimdi hukuki düzlemde olmayan "yerel seçimde ittifak" için düğmeye basan her iki parti bu sefer de yaptıklarının ittifak değil işbirliği olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Özellikle yandaş medya AK Parti-MHP ittifakının tek rakibi olan CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un Abdulkadir Selvi'ye yaptığı açıklama üzerinden meşru zemin bulmaya çalışıyor. Bu meşru zemini de elbet ki "kazanmak" üzerine kuruyorlar. Yani kazanmak için yapılacak her şey mübah... İster iki partinin koalisyonunu ittifak diye ötelemek olsun, ister yine aynı iki partinin yerel seçim ittifakını "işbirliği olarak" ötelemek...

Abdulkadir Selvi'nin yazısına göre Seyit Torun, 24 Haziran seçim sonuçlarına göre 9 belediyenin kaybedilebileceğini söyledi. Bütün yandaşlar tek bir ağızdan bir yandan "işbirliği" giydirmeli "ittifakı" allandırıp pullandırmaya diğer yandan da CHP'nin kaybedeceğini anladığını yazmaya başladı. Keza parti içi muhalifler boş durur mu? Daha en başında genel başkan değişmezse yerel seçimler kaybedilir, biz çalışmayız diyenler veya sözde değişimciler Torun'un söylemleriyle oynayıp teslimiyetçilikle suçlamaya 
başladı. 

Ancak... Seyit Torun Selvi'ye yaptığı açıklamada her 2 seçimin dinamiklerinin birbirinden farklı olduğunu vurgulamış, 24 Haziran'da yaşanan oy kaymasının düşündürücü olduğunu belirtmiş. Kısacası deneyimli siyasetçi o 9 ili kaybedeceklerini değil o illeri kaybetmemek için elinden geleni ardına koymayacağının sinyalini veriyor. Diyor ki biz oy farklı bir seçim dahi kaybettiğimiz yerlerin farkındayız, buraları inceliyoruz, merceğimiz altında... Gerçek bir yerel yönetimcinin yapması gerektiğini yapıyor Seyit Torun, sorunu görüyor ve çözüm üretileceğinin sinyalini veriyor. 

Ben Torun'u eleştirenlerin ister iktidarın yandaşı olsun, ister parti içi muhalifi olsun, MHP ve AK Parti'nin neden iki ayrı parti olduklarını sorgulayanına denk gelmedim. Hatta ve hatta Seyit Torun'u eleştiren partililerin, partinin neden oy kazanamadığına dair kafa yorduğuna da rastlamadım. Ama Torun'un her açıklamasından cımbızla laf çekip "yandaşçılık veya muhalifçilik" oynayan isme bolca denk geliyorum. Bu yandaşlara da muhalifçilik oynayanlara da cevabı yine en güzel Seyit Torun veriyor "Biz millet ittifakını, halkın tabanda kendisinin kurduğu ittifakı kuracağız". Hem yıllarca başarıyla yerel yöneticilik yapmış, hem başarıyla genel başkanlık vazifesini yerine getiren bir adamın kuracağı cümle de budur. Hali hazırda "işbirliği" giydirmeli ittifakı savunanları da susturmaya yetek bir cümle. Ancak işin ilginci CHP'deki teslimiyetçi zihniyetin en çok saldırdığı ve baştan teslim olmakla suçladığı da yine Seyit Torun oluyor.

26 yaşında yerel yönetici olma başarısı göstermiş, 20 yıl başarıyla bu süreci yönetmiş hatta yerel yöneticilik üzerine akademik çalışmalar yapmış parti için biçilmiş kaftan bir adama saldırmak meyve veren ağacı taşlamaktan farksız. Kısacası Seyit Torun hem CHP'nin ihtiyacı olan hem de partisinin ihtiyacını karşılayabilecek tek isim.

Söylemeye gerek dahi yok Seyit Torun'un Ordu'da yarattığı boşluk, umduğunu bulamayan iktidar partilileri de birbirine düşürdü. Geçen yıl korumaları kavga etmişti bu yıl da kendileri sosyal medyadan birbirine düştü.

Kısacası diyorum ki CHP içerisindeki ve dışarısındaki teslimiyetçiler "işbirliği" giydirmeli ittifakı kabul etmiş, ses çıkarmıyorlar ama konu Seyit Torun olunca taşlamaya başlıyorlar...

Bu yazı 1420 defa okunmuştur .

Son Yazılar