Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Şengül'ün Dokuz Eylül ve Ege'de Propaganda Yapması Görevden Aldırtacak mı?

Muharrem İnce'nin ziyareti görevden aldırmıştı, bu olaydan sadece bir gün sonra AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, yanına aldığı ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı'yla beraber Ege Üniversitesi'nde "Bağımsızlık Mücadelemiz" başlıklı ilginç bir konferans verdi. Pek tabi olarak katılmadığım için AKP'nin geçtiği basın bülteninden biliyorum. Şehir ve Planlama mezunu Aydın Şengül'ün milli mücadele konusunda ne konferans verdiğini elbet ki merak ettim. 

Şöyle bir bakınca bu konferansın bir benzerinin 24 Mayıs'ta Dokuz Eylül Üniversitesi'nde verilmeye kalkıldığını gördüm. "Bağımsızlık mücadelemiz sürüyor" başlığıyla düzenlenen propaganda konferansına katılım olmayınca Şengül sinirlenip çıkıp gitmiş.

Fakat Ege Üniversitesi'nde konferans başarıyla düzenlenmiş. AKP tarafından geçilen basın metninde yazan şu; "Ak Parti İzmir İl Başkanı ve 24. Dönem Milletvekili Aydın Şengül, Bağımsızlık Mücadelemiz konulu söyleşide Ege Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Şengül, bugünkü ekonomik kuşatma girişimlerini de ele alan Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesini anlattı."

Bunu okuduktan sonra aklımda beliren ilk şu oldu; "Milli mücadele diyerek dövizin yükselişinin dış odakların işi olduğunu allandıra pullandıra anlatmışlar". Ancak maalesef ki olay bununla sınırlı kalmayarak devam ediyor.

Gerçekten milli mücadele konusunda ne yetisi ve ne bilgisi olduğunu merak ettiğim Şengül 1923 ve sonrası için ahım şahım bir konferans vermiş, benim de mezun olduğum Ege Üniversitesi'nde. Başta Ege Üniversitesi'nde tarih dersi veren öğretim üyelerine hakaret olan bu konferansta Şengül şu cümleyi kurmuş; 

“Türkiye, Kurtuluş Savaşında Atatürk önderliğinde tam bağımsızlık mücadelesi verdi. Türkiye Cumhuriyetini kurarken de Atatürk’ün hayalinde tam bağımsız Türkiye vardı. Ama bir ülke için tam bağımsız demek istiyorsanız; güçlü bir ekonomi, güçlü bir askeriye, güçlü beyinler, iyi sanatkarlar gerekiyor. Oysa Türkiye bu değerlerinin birçoğunu yitirdiği bir savaştan yeni çıkmıştı.”

Yani diyor ki Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti bağımsız değildi. 

Sürekli özene bözene anlattıkları, Türkiye Cumhuriyeti'ne reklam arası deme cürreti gösterdikleri o büyük Osmanlı'dan aldıklarına bakıldığında evet güçlü bir ekonomisi yoktu. Ancak Kurtuluş Savaşı'nı kazanacak kadar güçlü bir askeri dehası, köy enstitülerini kurup köylüyü, şimdi Şengül'ün iktidarının tek tek elden çıkardığı fabrikaları kurarak ekonomiyi kalkındıracak kadar güçlü beyinleri ve birçok alanda başarılı eserler verecek güçlü sanatkarları vardı. Üstelik elin sömürgeci Avrupalı'sını masada tutup istediklerini koparacak kadar güçlü diplomatları da vardı. 

***
Bir üniversitede, bir ülkenin kuruluşu ve milli mücadelesini anlatabilecek kadar engin bilgiye sahip sayın Şengül kurduğu bu cümlelerin ardından topu devşirmelere getirmiş. Hindistan'da İngilizler nüfusu kontrol edemeyince "İngiliz Hintliler" gibi devşirmeler oluşturdu demiş. Aynı oyunun Türkiye'de de oynandığını söyleyerek oradan Fetoş ve şakirtlerine hemen ardından PKK'ya geçmiş, bizi bölmek istiyorlar diye tek tek sıralamış. Bu girişin ardından da gençlere çağrı yaparak "Gençler, bunları bilerek kendinizi geleceğe hazırlayın” ifadesini kullanmış.

Sanırsam Şengül'ün tarih hakkındaki engin bilgileri yakın tarihi kapsamıyor. Aynı kürsüden Türkiye'nin 16 yıllık yakın tarihini de anlatmasını isterim açıkçası. 

Mesela;

Ne istediler de vermedik denilmesini anlatsın

Çözüm sürecinin başlatılmasını ayrı, nasıl bitirildiğini anlatsın

Sınav sorularının nasıl çaldırıldığını, Fetoşların nasıl devlet kurumlarına alındığını söylesin

Erdoğan'ın neden kandırıldık dediğini tek tek maddelerle sıralasın

Fabrika kuran zihniyete bağımsız değil derken o kurulan fabrikaları satan zihniyetin nasıl bağımsız olduğunu açıklasın

Hatta Ege Üniversitesi'ne 15 Temmuz'un ardından atanan birçok gencin diplomasına imza atma cesareti göstermiş ve FETÖ'cü olduğu anlaşılınca kaçan rektör Hoşcoşkun'u anlatsın

***
Sonuç itibariyle Muharrem İnce ziyaret etti diye Cerrahpaşa'nın dekanı "siyasi" denilerek görevden alınmıştı. Hatta YÖK Başkanı "CHP dışında bir parti daha üniversiteye başvurdu, biz de bunun uygun olmadığını söyledik. Muhalefet partisi değildi. Dekan hakkında işlem yapılmadı." dedi. 

Sonuç olarak;

Öğrencilerin stand açıp hak araması yasak,

Muharrem İnce'nin kampüse girmesi görevden aldırıyor,

Ancak Üniversiteler Aydın Şengül uygun görülmüş.

Acaba diyorum 16 yıllık ardından "bizi seçerseniz ekonomiyi düzelteceğiz" iktidarına bağlı olan YÖK başkanı her iki üniversiteye telefon açarak herhangi iki ismi görevden aldıracak mı...

Bu yazı 979 defa okunmuştur .

Son Yazılar