Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Meclis Üyesi

Aday adaylarının ve meclis üyelerinin belirlenmesiyle beraber geçen seçimlere göre hareketsiz bir süreç içerisinde olduğumuz netleşti. Adaylık sürecine nispeten daha hareketli geçen aday adaylık süreci ilçede daha çok konuşuldu, adayların açıklanmasıyla beraber neredeyse sessizliğe gömüldü. Siyasi coşku şu an kapalı kapılar arkasında yaşanıyor olsa da halk da siyaseti fırsat kaçırmadan her köşe başında konuşuyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde sona doğru yakalanmaya başlanan ılımlı hava devam edecek gibi duruyor. Aday adaylığı sürecinde büyük haksızlığa uğradığını düşündüğüm Mehmet Türkmen de CHP’nin adayı Rıdvan Karakayalı’nın yanında boy gösterip çalışmalara katılmaya başladı. Mehmet Türkmen her ne kadar meclis üyeliği düşünmediğini açıkça dile getirmiş olsa da tam tabiriyle “bir başkan edasıyla” elini sağlam şekilde taşın altına koydu. Rıdvan Karakayalı’yla katıldığı etkinliklerde yaptığı konuşmalarda gerçek bir sosyal demokrat “başkan” gibi taahhüt verecek kadar CHP’li olduğunu da ortaya koymuş oldu. 

Tabi bu durum sosyal medyada da karşılıksız kalmıyor, partililer CHP’nin kurumsal kimliği içerisinde başkan adayları için paylaşıma açılan görselleri Türkmen için de kullanarak “başkan Türkmen” diyerek paylaşıyor. Bu durumun haliyle başkan adayının kim olduğu yönünde bazı çevrelerde kafa karışıklığına yol açtığını duysam da CHP’nin Kemalpaşa’da yakaladığı havayı CHP’de olan birçok şeyin aksine ılımlı buluyorum. 

CHP’nin meclis üyeleri açıklandığında şaşırmayı bekliyordum ancak bu kadar çok şaşıracağımı zannetmiyordum. CHP’de başkanlığı hakkıyla yapacağını düşündüğüm 2 isim Ahmet Cemil Balyeli, Bülent Oray ve nasıl ikna edilemedi, bu kaliteli isimler nasıl listeye dahil edilemedi bilmiyorum. Biri köylerde biri kentsel dönüşüm bölgesinde, kısacası CHP’nin yüksek oy çıkarması gereken ancak kırıp döktüğü, kayıp yaşadığı 2 bölgede etkili bu iki ismin eksikliği büyük. Öte yandan yine köylerde karşılığı olan Rıdvan Üreten’in de listede yer almaması CHP için büyük bir kayıp görünüyor.

Beni en çok şaşırtan meclis üyeliğine başvuran en kaliteli isimlerden olan Özali Değer’in sonlara atılması durumuydu. Gerçek anlamda CHP’li ve günlük yaşamında mücadeleci olan Özali Değer eğitim ve kariyer açısından gerçek anlamda iş yapabilecek nadir isimlerdendi. İnsan bir Değer’e karşı bir kin mi vardı diye düşünmeden edemiyor diyeceğim ancak Özali Değer’in neden sonlara atıldığını herkes gayet net biliniyor. Artvinlilerden kimsenin olmaması, Sütçüler, Yukarı Kızılca’nın listede seçilecek sırada yer bulamaması da ilginç.  Liste bütünüyle incelendiğinde, normal şartlar altında tepki görecek, yahu bunun burada ne işi var dedirtecek isimleri insanın bağrına basası geliyor.

Bu yazı 3851 defa okunmuştur .

Son Yazılar