Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Konak'ta CHP Seçiminde Canlı Bomba...

Konak CHP Kadın Kolları'nın seçiminden genç bir çift tarafından yapılan ırkçı paylaşımda Kürt kadınlar canlı bombaya benzetildi.

Çift, yaptıkları bu paylaşımla Kürt kadınların güya 'canlı bombaya' benziyor olduğunu belirtti.

Kendileriyle onların aynı ortamda bulunuyor olmasının ne kadar utanç verici olduğunu söyledi.

Hatta bu ırkçılıkları tepki görünce çift her zaman her zorda kalan ırkçının yaptığı gibi 'demokrasi' altına sığınmaya çalışarak; "Demokrasiyi bağımsız ligi özgür düşünen bir toplumsak ve bunu çağrıştırıyorsak bu düşüncemiz nie bu kadar olay oldu"* da dedi.

***

Bunların hepsini yaparken, böbürlenmek bile çoğu kültürde ayıp sayılmaktayken, sadece doğuştan Türk olduklarını iddia ettikleri için, Türklüklerini bozuk, imla ve mantık hatalarıyla dolu Türkçeleriyle, 'Türkçe bilmediklerini' iddia ettikleri Kürtleri aşağıladılar.

Aldıkları tepkilerin ardından mağrur pozları kesecekken, Atatürk gibi "Yurtta barış dünyada barış" diyen bir liderin fotoğrafını "Biz atamızın izindeyiz" sözüyle tüm dünya halklarını düşman ilan eden Hüseyin Nihal Atsız, yani Ruh (hastası) Adam ile montajlayıp paylaştılar.

Hangi partide olduklarının farkında değiller ve seçimde bir tarafa desteğe gittikleri partinin söylemlerinin kıyısından köşesinden geçmemişler.

***

Kaldı ki Taylan Özgür Üstün olayı yakaladıktan sonra ben de söz konusu "ırkçıların" sosyal medya hesaplarını şöyle bir inceledim. 

Adam, Hakan Tartan'ı beğenmiş, Atatürk yazan 3-5 sayfa beğenmiş, CHP'li bir kaç vekilin yanı sıra Pülümürlü Cemal Süreya'yı beğenmiş...

Hızını alamamış Che Guevara'yı beğenmiş mesela. Kendisi ülkesinde başka bir halkla yaşamayı gururuna yediremezken, onlar gibi olmamakla övünürken(?) başka bir halkın devriminde yer almış bir isim için açılmış bir değil iki sayfayı beğenmiş üstelik. 

Sonra kafası karışmış bolca Meral Akşener ve İYİ Parti'yi beğenmiş, tutamamış kendini Gaziemir AK Parti Kadın Kollarını beğenmiş. Bolca Türklükle ilgili sayfa beğenmiş.

Hatta Serdar Ortaç'ı beğenmiş, üstüne Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Dar Ağacında Üç Fidan'ı da beğenmiş. 

Kafası karışmış hepten, bir şeyin sayfasını beğenmişse onun tam zıttını da beğenmiş, oradan fikir alayım o nedir öğreneyim diye değil onu da beğendiği için beğenmiş.

***

Partinin söylemlerini ve fikrini benimsemiş olduğu için partide olması gereken iki genç, oturdukları koltuklardan CHP'ye ahkam kesip Kürtlere hakaret yağdırıyorlar. Bir de bunu Atatürk için yaptıklarını, Atatürk'ün izinde olduklarını söyleyerek, Kürtlerin orada olmasından utanç duyduklarını vurgulayarak yapıyorlar. 

O kongrede canlı bomba olduğu doğrudur. Üstelik bomba saklanmadan ulu orta partinin ortasında patlatılmak üzere de bırakıldı.

Şimdi parti ne cevap verecek, bu bombayı nasıl imha edecek önemli olan o.

***

Bununla beraber bu ırkçı söylemleri sıralayan gençlerin fikirleri ve söylemleri politik olmadığı için endişelenmeye gerek yok. 

Endişelenilmesi gereken nokta CHP'li olan bu gençlerin nasıl bu halde olabildiği. Nasıl politik olamadıkları. Nasıl ırkçı olabildikleri. CHP kongresinden nasıl böyle bir paylaşım yapabildikleri.

*Türk oldukları için Kürtleri aşağılık olarak görme hakkı sahibi olduklarını düşünen arkadaşların Türkçesi için örnek oluşturabilmek adına imla ve mantık hatalarına dokunmadan verdim.

 

Bu yazı 3665 defa okunmuştur .

Son Yazılar