Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kirazın Festivalinin Suyu

Son kirazın dalından koparılmasının üzerinden neredeyse 1 ay geçmesinin ardından Kemalpaşa'da kiraz festivali düzenlendi. Hatta geç kiraz hasat eden, merkezdeki üreticinin ilk günlerde yüzünü güldüren fiyatların yakınından geçemeyen fiyatlara satmak için zararına kiraz toplayan dağ köylerinde dahi kiraz kalmadığı bir dönemde...

İlginçtir ki kiraz kalmadığı dönemde kirazıyla ünlü bir ilçede düzenlenen kiraz festivalinde kiraz dağıtıldı. Bu kısım can alıcı bir kısım, çünkü kiraz festivalinde dağıtılanın Kemalpaşa kirazı olma ihtimali oldukça düşük bir ihtimal. 

Kiraz festivalinin kiraz kalmadıktan sonra yapılmış olması durumunu garipsemiş olsam da gülüp tamam demeyi başarabilmiştim. Ancak bir ilçenin kiraz festivalinde başka bir ilçeden kiraz getirilip satılması fikri sadece komik geliyor. Açıkçası ben kirazıyla meşhur bir ilçenin kiraz festivaline başka bir yerden kiraz getirtilebileceğini akıl edemediğimden, Arif Uğurlu'nun festivalde eline mikrofonu alarak kirazın tadından bahsedeceği düşüncesindeydim. Ancak belediye başkanımız çoğu etkinliğe varlığıyla şeref vermeyi sevmediği için kiraz festivalinin de sadece açılışına katıldı. Öte yandan kiraz festivalinin düzenlendiği akşam başkanı olduğu Kemalpaşa Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte olmak yerine nikah törenine katılmayı tercih eden Uğurlu'nun festivali nikah töreni yüzünden bir ay daha ertelemediği için minettar olmalıyız. Netice itibariyle bir belediye başkanının kalabileceği en zor ikilemden biri başkanı olduğu belediyenin düzenlediği festivale katılmak ile MÜSİAD başkanının kızının nikah töreninde halay başı olmak arasında tercih yapmaktır.

Hali hazırda Cengiz Kurtoğlu da kendisine belediye adına takdim edilen plaketi Belediye Başkanı vermediği için "biz bu plaketi başkandan almak isterdik" diyerek haklı bir tepki göstermiş. 

Tüm her şeyi yana bırakarak konuşmak gerekirse bu festivalin bir başarısı da kiraz festivalinin ilçede yetişen kiraza ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebileceğini ortaya koymasıdır. Büyük bir başarı olan bu kanıtlama sayesinde Kemalpaşa'da birçok ürünün festivalini de düzenleyebileceğimiz gerçekliliği acı bir şekilde doğmuştur. Mesela Antalya'dan portakal, Antep'ten fıstık, Rize'den çay, Diyarbakır'dan karpuz getirterek sırasıyla festival düzenleyebiliriz. Netice itibariyle ilçede kiraz festivali için kirazın olması şart değil. Üstelik ürünün yarışmasında bu sene uygulanan kuralın biraz daha genişletilmiş hali uygulanır. Nasıl bu sene kiraz bahçeleri gezildi de puanlama yapıldı, dışarıdan getirip festivalini yapacağımız bu ürünler için de bahçeler gezilir ve "burada bir portakal bahçesi olsaydı nasıl olurdu?" düşüncesiyle puanlama yapılır. 

***

Ramazan ayı diye ötelenen festival aslında ramazan ayının ruhuna uygun şekilde düzenlenebilirdi. Etkinliklerin çoğu hali hazırda akşam saatlerinde yapıldı. Aynı şekilde akşam saatlerinde Kemalpaşalılara verilen iftarla başlanan etkinlikler ramazan eğlenceleriyle unutulmaya başlanmış bir geleneği yaşatacak şekilde gerçekleştirilebilirdi. Üstelik sıcak havaya rağmen oruç tutan, hem zihnen hem de bedenen yorulmuş vatandaşlar da biraz moral ve enerji depolardı.

Bu yazı 3947 defa okunmuştur .

Son Yazılar