Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kemalpaşa'nın Kurtuluşu Yıldırım'a Feda Olsun

AKP memlekette sağlam tutunabilsin diye elinde kalan oyları karşı taraf düşmanlığı üzerinden kutuplaştırarak tutmaya çalışıyor. Selçuk'ta Kocaoğlu'na yapılan yanlış hareket Kocaoğlu'nu üzmek için yapılmadı elbet. İzmir'de elde kalanlar daha fazla kin besleyip daha çok oy çıkarsınlar diye yapıldı. 

İktidarın bu kutuplaştır, böl ve yönet mantığı tüm ülkede top yekün devam ettirilirken gözden kaçan bir durum da var. Toplumun bir kesimine diğer kesimi yuhalatıp yalan yanlış hikayeler ve ahlak dışı hareketlerle ötekileştirirken, ötekileştirilen kesim unutuluyor. Bir kesimi diğer kesime nefret ettirip kendilerine bağlarken kendilerinden nefret eden o kesimi unutuyorlar.

Seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı, katıldığı açılış etkinliğinde atanmış Başbakan'ın oraya yığdığı kitle tarafından protesto edildi. İzmirli başbakan balonu da seçilmişe saygı balonu da bugün Selçuk'ta tekrar, tekrar ve tekrar patladı. Yıldırım, İç Anadolu ve Karadeniz'in bir kısmında tutan, Erdoğan'ın tabiriyle racon kesiciliğin ve dayatmanın son referandumda 3 büyük şehri kaybettirdiğini unuttu herhalde. Bu ve benzer sahneler artık İstanbul ve Ankara'da tutmadığı gibi İzmir'de zaten tutmuyordu.

Olaya bakın ki seçilmiş belediye başkanı, atanmış başbakanın önünde dayatan cumhurbaşkanının ismiyle protesto edildi. Protesto görüntülerini izlediğimde aklıma gelen ilk şey 'acaba bu kalabalığın kaçı memur, acaba bu kalabalık yüzde kaçı AKP'lilerin fabrikalarından getirildi, acaba bu kalabalığın kaçta kaçı İzmirli' oldu. 

Bu sorulardan en önemlisi de 'acaba bu kalabalığın kaçta kaçı Kemalpaşa'da 8 Eylül'ü kutlamadan buraya geldi' idi. Çünkü 8 Eylül Kemalpaşa'nın düşman işgalinden kurtulduğu gün olarak kutlanan, ilçenin en önemli günlerinden biri olan bir gün. 

İlginçtir ki Kemalpaşa'nın seçilmiş Kemalpaşalı olmayan belediye başkanı Arif Uğurlu 8 Eylül'de ilçeyi terk ediyor ve Kocaoğlu'na büyük saygısızlık yapılan açılış törenine katılıyor. Daha önceki 8 Eylüller'de yarım ağızla görsel hazırlatıp Facebook hesabında paylaşan, keyifsiz şekilde Atatürk anıtına çelenk bırakan Başkan bu yıl hiç ortalıkta görünmeyerek Kemalpaşa Belediyesi'nin resmi sitesini de geçtim sosyal medya hesaplarından dahi olsa ufak bir 8 Eylül mesajı paylaşılmamasını dahi umursamıyor. Sanırsın ki Kemalpaşa düşman işgalinden hiç kurtulmamış...

Kemalpaşalıların da bu işte muhakkak bir eksiği vardır. On yıllarca kutlanan kurtuluş günü ana caddede kortejlerle boy gösterirdi. Düşünsenize dinden dem vuran bir partinin seçimi kazandığı koskoca bir ilçenin, hristiyan bir ülkenin işgalinden kurtuluşunu sadece CHP ve ADD üyeleri kutluyor. Yine sanırsın ki Kemalpaşa'nın kurtuluşu bir tek CHP ve ADD'lileri kurtarmış, geri kalanları mutsuz etmiş. 

İlçenin en büyük seçilmiş makamı olan belediye başkanının ve belediyenin hatırlamadığı, hatırlamakta zorluk çektiği veya hatırlamak dahi istemediği 8 Eylül'ü kutlayan o güzel insanlara da selam olsun.

Hak yememek gerek

Kemalpaşa Belediyesi'nin ve başkanının hakkını da yememek gerek. 8 Eylül Kemalpaşa'nın düşman işgalinin kurtuluşu programı için günün anlam ve önemine birebir örtüşen Aleyna Tilki ve Aydın Kurtoğlu gibi iki önemli isim getirteceklerdi. Hakkını yememek gerek dediysek önemli günlerde İzmir'in bazı CHP'li belediyeleriyle yarışacak kadar değerli sanatçı seçiminden bahsediyorum.

Neyse ki Binali Yıldırım'ın İzmir'e geleceği fark edildi her iki değerli ismin konseri de iptal edildi. Pardon, Kemalpaşalılar istemedi de 8 Eylül'de yapılacak tek halk etkinliği iptal edildi diyecektim. Tabii olarak Binali Yıldırım'ı görmeye daha çok Kemalpaşalı gitmiştir.

Sözün özü müslüman ve sünni çerçevede kutlanmayan etkinlikler ve önemli günlerde ağırlıklı olarak sadece başkan olmaksızın başkan yardımcıları boy gösterirken Kemalpaşa'nın kurtuluşu kutlamasında belediyenin boy göstermemesi ve belediye başkanının ilçesinin kurtuluşunu bırakıp başka bir ilçede açılaşa katılması da elbet Kemalpaşa'da AKP'ye oy kaybettirecektir. Hele ki son referandumda AKP'nin evetine mührü basmayan yüzde 52.80 olduğu göz önünde bulundurulduğunda...

Bu yazı 8759 defa okunmuştur .

Son Yazılar