Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kemalpaşa'nın aday adayları

Yerel seçim yaklaştıkça partilerde aday adaylarının hazırlıkları devam ediyor. Kimi aday adayı, aday gösterilmesine "kesin" gözüyle bakarken kimi aday adayı ise alttan alta çalışmalarını sürdürüyor. Diğer partilerin aksine olağanüstü kurultay tartışması gölgesinde yerel seçimlere hazırlanmakta olan CHP ilçede aday adayları konusunda sıkıntı çekmiyor gibi görünüyor. 

Partide ilk aday adaylığı açıklamasını 2009'da seçimi kazanan Rıdvan Karakayalı (seçimlerin erkene çekilmesinden önce) yaptı. Aday adayı Karakayalı Gazete Demokrat üzerinden yaptığı açıklamayla sadece CHP'nin değil tüm Kemalpaşa'nın da ilk aday adayı oldu. Parti etkinliklerine sürekli katılan Karakayalı partililerle de yakından ilgileniyor. 

Karakayalı'nın ardından Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray'ın aday adaylığı açıklandı. İzmir İl Başkanı'nın katıldığı bir parti etkinliğinde ilçe başkanı Mehmet Ayçil tarafından Oray'ın aday adaylığı açıklandı, Kemalpaşa yine Gazete Demokrat'tan okudu bu açıklamayı. Oray özellikle tarımda yaşanan sıkıntılara yönelik Kamil Okyay Sındır gibi isimleri katarak düzenlediği etkinliklerle dikkat çekiyor. Köylere yaptığı ziyaretlerle aday adaylığı sürecini işleten Oray, sıkı çalışan aday adayları arasında yer alıyor. 

Kemalpaşa'nın tek kadın aday adayı CHP'de.

Tüm bu aday adayı bolluğuyla beraber Kemalpaşa'da tüm partilerden tek kadın aday adayı CHP'den Sibel Bezci. Bugün konuştuğumuz Bezci, aday adayı olduğunu ancak partinin içinde bulunduğu durumdan dolayı henüz adaylığını açıklamadığını, adaylığını kesin olarak açıklayacağını ancak ortalığın durulmasını beklediğini söyledi.

CHP'de aday adaylığı açıklanmış isimlerden çok daha fazlası var.

Avukat Ahmet Cemil Balyeli de bu isimlerden biri. Aday adaylığı konusunda henüz bir açıklama yapmamış olan Balyeli, Kemalpaşa'nın köklü budaklı sorunlarına el atıyor. En basit örneğiyle kentsel dönüşüm noktasında Kemalpaşa halkının sorunlarıyla ilgileniyor. Kent merkezi ve köylerde de dirsek temasını sürdüren Balyeli yerel seçimin iddialı isimleri arasında yer alıyor. Sessiz sedasız hareket eden Balyeli'nin Kemalpaşa ve Kemalpaşalıların sorunlarıyla karşılaştığında tek tek not ettiğini ve bu sorunlara karşı harekete geçtiği de biliniyor. Üstüne üstlük AK Parti tabanından konuştuğum Uğurlu muhalifi kişilerden de Balyeli ismine rahatlıkla oy verebileceklerini duyduğumu not olarak
düşeyim.

Bağyurdu'nun son belediye başkanı Rıdvan Üreten'in de ismi aday adaylığı noktasında geçenler arasında. Ulviye Üreten'in ilçe başkanı olması durumunda belediye başkanlığı için aday adayı olmayacağını açıklayan Rıdvan Üreten'in ismi İzmir basınında oldukça fazla yer aldı. Üreten de aday adaylığına yeşil ışık yakmış isimler arasında yer alıyor demek yanlış olmaz. Üreten'in ekibiyle bir değerlendirme süreci içerisinde olduğu da bilinen bir gerçek. 

Kemalpaşa Belediyesi'nde çalışan genç ve enerjik bir isim olan Kubilay Aslan da aday adayları arasında yer alıyor. Henüz bir açıklama yapmamış olan Aslan hem genç hem de enerjik oluşuyla insanlar üzerinde pozitif bir izlenim bırakıyor. 

CHP'ye yeni kaydolan Muharrem Bayraktar'ın da gönlünde belediye başkanlığı yatıyor. Kayıt olmadan önce de CHP çizgisinden uzak bir duruşa sahip olmayan, ilçenin sevilen isimleri arasında yer alan Bayraktar şu an için sessizliğini koruyor. Bayraktar'ın sıkı bir şekilde siyaset gündemini takip ettiği ve buna göre hareket edeceği konuşuluyor.

Talat Özışık da aday adayları arasında yer alan isimlerden. Hali hazırda İl Meclis Üyesi olan Özışık da henüz açıklama yapmamış aday adaylarından. Aday adaylığından feragat edebileceğinden bahsedilen Özışık'ın tekrar meclis üyeliği için oynayabileceği kulislerde en çok konuşulanlar arasında yer alıyor. 

Metin Aras'ın da aday adayı olması bekleniyor.

Kimler aday olmayacak?

Kudret Balcı'nın aday adayı olacağı neredeyse her dönem dillendirilen bir iddia. Aday adayı olacağı iddiasına kesin ve net bir şekilde karşı çıkıyor. Balcı'nın tüm bu reddedişlerine ve hakkında çıkan iddialara itiraz etmesine rağmen ısrarcı şekilde bu iddianın dillendirilmesi bana açıkçası pek iyi niyetli gelmiyor. Kudret Balcı'yı rahatsız eden bu iddiaların odak noktasının hedef saptırma olduğu kanaatindeyim. 

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ayçil'in bazı siyasilere Kemalpaşa Belediye Başkanlığı'nı düşündüğü bana gelen kulis bilgiler arasında. Uzun yıllar boyunca partide görev almış bir siyasinin makul ve haklı talebi olarak karşılanabilecek bu istek şu an pek geçerliliğini koruyormuş gibi durmuyor. Ancak deneyimli siyasetçi aday adayı olacağı iddialarını kesin bir dille yalanlıyor. İzmir'de olağanüstü kurultay için aday gösterilmemiş 2 milletvekili aday adayı ile açık açık imza verebilecek cesarete sahip Ayçil'in aday adaylığı iddiasının olağanüstü kurultayın gidişatına göre yeniden şekillenebileceği kanısındayım.

Okan Karlıdağ'ın ismi de Kemalpaşa'da belediye başkanlığı aday adaylığı için geçiyor. Ancak birçok kaynaktan duyduğum kadarıyla Karlıdağ'ın gözü Bornova Belediye Başkanlığı'nda. Hali hazırda Olgun Atila'nın bir daha aday gösterilip gösterilmeyeceği konusunda ikilemde kalan bana göre Karlıdağ'ın hedefi daha büyük görünüyor.

AK Parti'de 2014'e göre durum biraz değişik

AK Parti'de ise durum biraz daha farklı. İktidarı elinde tutan partide Aydın Şengül'ün ekibi İzmir'de güzel bir başarı yakalamış görünüyor. Mevcut belediye başkanı Arif Uğurlu'nun bu ekibin adayı olarak şu an milletvekili olan Yaşar Kırkpınar tarafından açıklandığına tekrar değinmeye gerek yok. Ancak Şengül'ün ekibinin zamanında dışlayıp ötekileştirdiği Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bu ekibe karşı tavır alması veya duruma müdahale etmek için ağırlığını koyabileceği fikri ekip için endişe yaratıyor. 2014'te AK Parti'nin parti içi tüm muhaliflerinin birleştirildiği günlerin geride kaldığını söylemek de pek yanlış olmaz. Uğurlu için tüm fikirlerini bir yana bırakarak koşturmuş isimlerin 4 yıldıryaşadıkları hoşnutsuzluk nedeniyle tekrar bir araya gelmesi şu şartlar altında pek beklenen bir gelişme değil. Tabanın söylediği söylemlere göre de AK Parti'nin Kemalpaşa'da işi oldukça zor görünüyor.

Öte yandan belediye başkanlığı hayalleri olan ve yerel yönetimler konusunda daha deneyimli olan isimler de 2014 seçimlerinde AK Parti Kemalpaşa için aldıkları pozisyona rağmen başkanlık hayallerinden vazgeçmiş değil. En basit örneğiyle Ulucak'ın sevilen isimlerinden olan ve başarılı bir başkanlık süreci yaşamış olan Mehmet Türkmen. Türkmen'in belediye başkanı olma isteği hem kulislerde konuşuluyor hem de bilinen bir gerçek. Öte yandan gönlünde belediye başkanlığı yatan ancak geçen seçimden bu yana sessizliğini koruyan isimler de mevcut. 

Üstelik genel ve cumhurbaşkanlığı seçiminde SP'den Erdoğan ve AK Parti'ye giden oylar bu sefer gidecek gibi durmuyor.

İYİ Parti'de 3 isim...

CHP'nin yaşadığı gibi bir kurultay süreci yaşamasa da benzer bir sürece adım atan İYİ Parti'de kulisler pek hareketli şekilde ilerlemiyor. İYİ Parti'de Kemalpaşa Belediye Başkanlığı adaylığı için 3 ismin adı geçiyor. Bunlardan biri belediye başkanlığı için bizzat bana aday olmayacağını söyleyen ilçe başkanı Hüsnü Teoman. Teoman belediye başkanlığını düşünmediğini söylemiş olsa da partide adı geçen isimler arasında yer alıyor. 

İYİ Parti'den milletvekili adayı gösterilen Metin Dökmeciler de adı belediye başkanlığı aday adaylığı için geçen isimler arasında yer alıyor.

Bir diğer isim ise Orhan Armağan. Armağan İYİ Parti için koşturan isimlerin içerisinde yer alsa da adaylığa dair hiçbir şekilde sinyal vermedi. Armağan'ın ismi İYİ Parti tabanında fazlaca dillendirilmese de yine parti içerisinde geçiyor.

Saadette eski ve yeni

Kemalpaşa'nın sevilen belediye başkanları arasında yer alan Mehmet Ali Özüdoğru'nun adı sokakta çokça dile getirilen isimler arasında yer alıyor. Kemalpaşa için aday olmayı düşünmediğini dile getirmiş olan Özüdoğru'nun yine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığı konuşuluyor. Ancak yine de Kemalpaşa'da yerel seçimlerde mevcut yönetimin yarattığı boşluk ile ilçede adının bu kadar zikredilmesinin Özüdoğru için fırsat yaratabileceğini bir tek ben düşünmüyorum. Deneyimli bir siyasetçi olan Özüdoğru'nun bu boşluğu gördüğünü ve tekrar Kemalpaşa için aday olabileceği fikrindeyim.

Öte yandan Saadet Partisi Kemalpaşa'da Özüdoğru gibi deneyimli bir siyasetçinin yanı sıra Alaaddin Yılmaz gibi genç ve enerjik bir siyasetçiyi de barındırıyor. Belediye başkanlığı için yola çıkmaya hazır olan Alaaddin Yılmaz özverili ve büyükçe bir çalışmayla özellikle Kemalpaşalı gençlere hitap edebilecek bir isim. 

MHP'de büyük suskunluk

Normalde yerel seçimlerde her partiden en az bir aday adayının ismi konuşulur. MHP için erkene çekilmesi muhtemel yerel seçimler için bırakın bir aday adayının ismini duymayı MHP'den şu isim çıksa iyi olur gibi bir telkin dahi duymadım. Hali hazırda tüm bu hareketsizliğe rağmen genel seçimlerde hiç oy kaybetmemesine şaşırdığım MHP Kemalpaşa böyle bir aday adaylığı hareketsizliğiyle AK Parti'yle olası bir yerel seçim ittifakında hiç zorlanacak gibi durmuyor.

Bu yazı 3017 defa okunmuştur .

Son Yazılar