Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kemalpaşalıları İlgilendirenler

2014'ten beri Kemalpaşa seçimlerle İzmir gündemine ucundan kıyısından girmeyi başarabilmiş bir ilçe...

Mesela 2015'te Nükhet Hotar'a tahsis edilen Kemalpaşa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren KEMBEL'e ait olan araç hem gündeme girmeyi başarmış, hem de Kemalpaşalıları ilgilendiren bir olaydı. 

Çünkü Kemalpaşa Belediyesi bir partiye değil, Kemalpaşalılara çalışmalıydı.

Öyle ki rivayet edilene göre Arif Uğurlu fotoğrafların partisinden biri tarafından sızdırılıp sızdırılmadığını görebilmek için aracın fotoğrafının çekildiği bölgede bulunan bir bankanın kamera kayıtlarını dahi inceleyip rahat bir nefes çekmişti.

Hemen hemen aynı zaman zarfında bedeli Kemalpaşa Belediyesi bütçesinden çıkan, içerisinde havlu ve hediyelik eşyalar olan çantaları AKP Kadın Kolları'nın dağıtması da medyada az biraz yer bulmuştu. Bu da Kemalpaşalıları ilgilendiren bir durumdu. Çünkü Kemalpaşa Belediyesi logosunu taşıyan çantaların bir parti tarafından dağıtılması tüm Kemalpaşa'ya hitap eden bir durum değildi ve hizmetle alakası yoktu.

16 Nisan Referandumu'nda Kemalpaşa Belediyesi tarafından dağıtılan ve bir parti dışında kalan diğer partilerin görmediği kumanyalar da Kemalpaşalıları ilgilendiren bir olaydı. Çünkü sadece bir partinin üyeleri görmüştü, diğer partilerin üyeleri görmemişti ve Kemalpaşa Belediyesi tarafından Kemalpaşa'da dağıtılmıştı. Keza seçimden sonra Erdoğan'ı tebrik etmek amacıyla yapılan medya harcamaları da Kemalpaşalıları ilgilendiren bir olaydı.

Oysa Uğurlu'nun dediğine göre kendisi de bir taraftı ve bu gayet normaldi, yani hiç kimseyi ilgilendirmiyordu. 

Mesela Kemalpaşa Belediyesi tarafından yazımı yazdığım gün servis edilen haber de Kemalpaşalıları ilgilendiren bir haber. Çünkü haber Kemalpaşa Belediyesi'nin faaliyetlerini, ya da Uğurlu'nun icraatlerini anlatmaktan çok daha fazlasını bünyesinde taşıyor. Başlık "Kırkpınar'dan ilçelere çıkarma", Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu'nun adı sadece bir defa geçiyor, geri kalan kısım tamamen AKP 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Yaşar Kırkpınar'a yönelik. Konusu Arif Uğurlu'nun Yaşar Kırkpınar ile 2. bölge AKP İlçe Başkanlıkları'na yaptıkları "aday adaylığı ziyaretleri". 

İşte bu konuların normalde Kemalpaşa Belediyesi'nin ilgi alanına girmemesi gerekirken ya da toplumumuzun acı bir gerçeği olarak "bu kadar açıktan" yapılmaması gerekirken Kemalpaşalıları ilgilendiriyor.

***
Her sabah ofise yürürken denk geldiğim bir sahnenin de Kemalpaşalıları ilgilendirdiğini düşünüyorum. Kemalpaşa Belediyesi'ne ait ring aracı. Neredeyse her sabah aynı sahne...

Ayakta durmak için dahi yer olmayan, hınca hınç dolu bir otobüs... Çoğu yaşlı insanlar ve kadınlardan oluşan bu otobüs Hükümet Konağı önünde duruyor, o hınca hınç kalabalık içerisinden çeşitli akrobasi hareketleriyle inen 3-5 kişinin yerine kah kucağında çocuğu, kah elinde çocuk arabası kah elinde bastonuyla daha fazla insan binmeye çalışıyor. Kemalpaşa Belediyesi'nin hakkında çokça "özel şahsi servis" iddiası varken bu görüntü içimi sızlatıyor. 

Oysa ki ben Arif Uğurlu'nun seçim konuşmalarının neredeyse tamamını dinlemişken, Kirazlı'daki dev ekranın sıkı takipçisiyken yaşlılara olan saygı ve hürmetini iyi bilirim.

Bilboard demişken, her belediyenin ve belediye başkanının propaganda yapma hakkı vardır. Doğal olarak Arif Uğurlu'nun da bu hakkı var, ancak ilçenin bazı bölgelerine yerleştirilen bazı bilboardların önünü otlar kapatmış tabelaların bir kısmı görünmüyor, bu da ilginç bir durum oluşturuyor. En basit örneğiyle Armutlu'nun girişinde yer alan tabela...

Bir de Armutlu dedik. Armutlu'nun durumunun da Kemalpaşalıları ilgilendirmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Az biraz bilim kurgu filmlerine benim kadar meraklıysanız oradaki kaldırımlar ile yollara ve Armutlu'daki kaldırımlar ile yollara bakın. Gerçek anlamıyla söylüyorum, herhangi bir kıyamet sonrasını anlatan o filmlerdeki yol ve kaldırımlar Armutlu'nun yol ve kaldırımlarından daha iyi durumda.  Hele hele şu sıcak yaz günlerinde ara sokaklarda ince bir rüzgar estiğinde kalkan tozları görseniz yeter... 

Büyükşehir ve Kemalpaşa Belediyeleri el ele verse kısa sürede halledilebilecek olan bu yol ile kaldırımlar halkı da bezdirmiş...

Tabi olarak Kemalpaşalıları ilgilendirenler bu kadarla sınırlı kalmıyor, devamı iddiaları kanıtlayıp haberleştirdikten sonrasına kalıyor...
 

Bu yazı 921 defa okunmuştur .

Son Yazılar