Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kemalpaşa'da Yerel Seçim Rüzgarı

Heyecansız geçen, partilerin pek fazla sahaya inmediği genel seçimlerin ardından Kemalpaşa da dahil olmak üzere kulislerin gündemi "yerel seçimler". İster siyasetin içerisinde aktif olarak yer alan isimler olsun ister sokakta yürüyen vatandaş olsun "aday adaylığı" ile ilgili bir konu açıldığında pürdikkat dinlemeye başlıyor ya da fikirlerini sunma telaşına düşüyor.

Açıklamaya rağmen MHP'de durum zor
MHP'nin aday adaylarıyla ilgili olarak çok konuşuluyor. MHP İlçe Başkanı Mustafa Gözütok ile yaptığım röportajın ardından, Gözütok'un söylediği "3 aday adayımız var" sözü bana çok soruluyor. Ne ben sordum ne de Gözütok bu isimleri söyledi. Ancak görünen o ki Gözütok'un 3 aday adayı açıklaması halkın içine pek sinmedi. Halk ısrarla birinin öne atılıp "ben aday adayıyım" demesini bekliyor.

AK Parti'de Uğurlu'dan başkası zor...
Aday adaylarını yazdığım yazımda şu an için bir tek Arif Uğurlu'nun isminin geçtiğini söylemiştim. O yazının ardından bana aday adaylarının olduğunu, tek aday adayının Arif Uğurlu olmadığını söyleyenler de çıktı. Ancak bugün bana kurulan bir cümle bu benim bilmediğim aday adaylarının neden bu kadar pasif olduğuna ilişkin taşların yerine oturmasını sağladı. İster sevin ister sevmeyin Arif Uğurlu gerçek anlamda "30-40 yıl sonra CHP'nin aldığı belediyeyi AK Parti'ye kazandırmış" bir belediye başkanı ve aday adayı. Bu durum genel merkez gözünde de böyle. Kaldı ki Aydın Şengül ekibi Kemalpaşa'da Kırkpınar'ın vekil olması, ılımlı söylemleri ve iletişim becerisiyle Demirtaş'ın başkan olması sayesinde yerini pekiştirdi. Hele ki yeni yönetimde "Yahu bu ismin burada ne işi var" dedirtecek şekilde bir başarıya da imza atıldı. O isimle beraber CHP de ters köşe yapılmış oldu. Sözün özü AK Parti'de Arif Uğurlu'dan başka bir ismin konuşulması gerçek anlamda pek mümkün görünmüyor. Zaten Arif Uğurlu da bunun bilincinde olarak minibüs direksiyonunda poz vererek "halkını sürprizlere alıştırmış başkan" haberleri yaptırıyor.

En hareketli parti CHP
Seçim her gün yaklaşırken diğer partilerin aksine en hareketli parti CHP. Aday adaylarının bir kısmı sessizliğe gömülmüş olsa da bir kısmı gerçek anlamda çalıştığını hissettiriyor. Ancak bırakın bazı aday adaylarını parti etkinliklerinde, resmi bayram törenlerinde görmek bile mümkün değil.

Resmen sahada olduğunu açıklayan Rıdvan Karakayalı'nın kaçırdığı tek bir etkinliğe denk gelmedim. 

Keza aday adaylığını açıklayıp Kemalpaşa'nın tek kadın aday adayı olan Sibel Bezci de özellikle kadınlar arasında çalışma yürüterek Kemalpaşa için geçerliliğini koruyan "kaleyi içten fethetmek" stratejisiyle ilerliyor.

Aday adaylığını açıklamamış olan isimler daha temkinli ilerliyor. 

Avukat Ahmet Cemil Balyeli köylerde ve şehir merkezinde sürekli olarak ziyaretler gerçekleştiriyor. Sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri ve spor kulüpleriyle de sürekli irtibat halinde. Gördüğüm kadarıyla ilmek ilmek örercesine çalışmalarına devam ediyor.

Muharrem Bayraktar da duyduğum kadarıyla bölge bölge hesaplayarak sessiz sakin olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Talat Özışık cephesinde aday adaylığı sürecinde görünen pek bir hareketlilik yok.

Yazdığım yazının ardından 2 aday adayı daha ortaya çıktı. Bunlardan biri CHP Kemalpaşa'nın eski ilçe başkanlarından Ünsal Atmaca bir diğer isim ise Kemalpaşa'nın yerlilerinden Avukat Vedat Uğur...

Armutlu'nun yerlilerinden Vedat Uğur ilçe merkezinde hem siyasi hem de ilçenin önde gelen isimleriyle görüşmeler gerçekleştirmesinin yanı sıra neredeyse her gün ayrı bir köye uğrayarak çalışmalarını alttan alta sürdürüyor.

Kısacası Kemalpaşa'da seçim rüzgarı yakalayan tek parti CHP gibi görünüyor.

2 belde başkanı

CHP'den Rıdvan Üreten ve AK Parti'den Mehmet Türkmen'in aday adaylığına dair çok konuşuluyor. Her iki isim de sahip oldukları deneyimle Kemalpaşa Belediye Başkanlığı'nı başarıyla yapabilecek kapasiteye sahip. 

Kesinlikle başarıyla bu işi yapabileceğini düşündüğüm Rıdvan Üreten belediye başkanlığı için aday adayı olmayacağını daha önce kesin bir dille söylemiş ve ben de köşeme taşımıştım. 

Bununla beraber geçtiğimiz günlerde Mehmet Türkmen ile telefonda konuştum. Türkmen aynı zamanda hakkında en büyük "adaylık" teorilerinin ortaya atıldığı isim. Konuşmamızda aday adaylığını düşünmediğini, böyle bir durumun olmayacağını belirtti.

Her iki son belde başkanı da kapıyı böylece kapatmış oldu. Ancak Demirel'in sözünü hatırlamakta fayda var; "24 saat siyasette çok uzun bir süredir".
 

Bu yazı 3321 defa okunmuştur .

Son Yazılar