Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kemalpaşa'da Seçim Dengeleri

Kemalpaşa'da siyasi partilerin sosyal medya dışında pek bir hareketliliği olmasa da halkın gündemini siyasi aktörler oluşturuyor. Sokakta halk kendi arasında kimin aday çıkacağını ya da hangi ismin "işi kesin bağladığını" konuşuyor. 

Resmi olarak ilk aday açıklanan isim Saadet Partisi'nden Mehmet Ali Özüdoğru oldu. 23 Temmuz tarihli "Kemalpaşa'nın Aday Adayları" başlıklı yazımda Özüdoğru ile ilgili aynen şu cümleyi kurmuştum; "Kemalpaşa için aday olmayı düşünmediğini dile getirmiş olan Özüdoğru'nun yine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığı konuşuluyor. Ancak yine de Kemalpaşa'da yerel seçimlerde mevcut yönetimin yarattığı boşluk ile ilçede adının bu kadar zikredilmesinin Özüdoğru için fırsat yaratabileceğini bir tek ben düşünmüyorum. Deneyimli bir siyasetçi olan Özüdoğru'nun bu boşluğu gördüğünü ve tekrar Kemalpaşa için aday olabileceği fikrindeyim". Bu yorumumun ardından bana tepki gösteren bazı isimler çıksa da Özüdoğru'nun Ege Telgraf'ın canlı yayına katılıp konuşmasıyla beraber noktasına virgülüne kadar tespitim doğrulanmış oldu.

***

AK Parti'nin adayı henüz açıklanmamış olsa da Uğurlu'nun partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar aday olarak açıklanmasıyla beraber ilçede açıklanan 2. aday oldu. Uğurlu her ne kadar son dönemde azalmış olsa da AK Parti tabanındaki tepki, sağ seçmenin dikkatini çekebilecek Özüdoğru'nun adaylığı, 2014'ten beri yol yürüdükleri Türkmen'in kaybı gibi birçok faktörle karşı karşıya. Ancak buna karşı tedbir de alınmış durumda. Uzun süredir halkla kucaklaşmayan Uğurlu son aylarda epey mesafe kat ederek tekrar halkın arasına indi. Kaldı ki kurulan yönetim ve başarılı çalışmalarıyla Mehmet Ali Demirtaş şu an tartışmasız olarak Kemalpaşa'nın en çalışkan ve en başarılı ilçe başkanı konumunda. 

Büyük bir skandal patlak vermezse, hem Uğurlu hem de Demirtaş bu şekilde çalışmaya devam eder ve meclis üyelerini kilit noktalardan seçerse AK Parti'nin şansı epey yükselir. Ancak MHP ittifakıyla girecekleri seçimde nasıl bir yol izleneceği konusunda sıkıntılar muhakkak olacak. Seçim kazanmak için kurulan ittifakın aldığım bilgi doğrultusunda AK Parti'den istenilen meclis üyesi sayısı altı. Seçilecek yerlere yerleştirilmesi tartışmalarıyla AK Parti'nin elini zora sokan durumlardan biri bu olacak. Tabi seçimin kaderini belirleyen de lafı dolandırmadan açıkça söylemek gerekirse CHP'nin göstereceği aday olacak. 

Tüm bunlarla beraber CHP'nin 13. adayı Mehmet Türkmen'in CHP'den aday olması durumunda Kemalpaşa'da seçimin sağın iç hesaplaşmasına döneceği kanısındayım. Sağ seçmenin Arif Uğurlu, Mehmet Ali Özüdoğru ve Mehmet Türkmen arasından seçeceği isim benim gördüğüm kadarıyla Arif Uğurlu'dur.

24 Haziran seçiminin oy sayımı esnasında gezdiğim okullarda Saadet Partili sandık görevlilerinin "bizimkiler Erdoğan'a oy verdi" sözlerini çok duydum. Bu bağlamda yerel seçimlerde deneyimli siyasetçinin çok daha büyük bir oy potansiyeli olduğunu düşünsem de seçim kazanması noktasında pek büyük bir beklentim yok. Ancak yine de dengelerle oynayacak bir isim olacağı ortada. Özüdoğru'nun kesin adaylığıyla beraber hem genel seçimlerde AK Parti'ye oy veren ancak yerelde memnun olmayan kitleye alternatif yaratılmış oldu. Keza Özüdoğru'nun adaylığıyla beraber CHP'den Mehmet Türkmen'in olası adaylığı söz konusu olduğunda AK Parti'ye yarayabilecek bir alternatif ortaya çıktı.

***

CHP'de işler oldukça karışık durumda. Başarılı muhalefet yürütülmüyor, siyasi etkinlik düzenlenmiyor, halka temas konusunda oldukça büyük sıkıntılar var. İlçe yönetimi tam olarak ilçede varlığını hissetiremiyor dersek yanlış olacağını zannetmiyorum. Seçimde kazanma şansı bu kadar yüksek bir partiyken bu kadar pasif kalmanın gerekçesini anlayamıyorum. Üstelik bu fikirde olan yalnızca ben değilim, benim gibi düşünen çok sayıda CHP'li de var. 13 aday adayı ile ilçenin en çok rağbet gören partisinin içerisinde bulunduğu durum düşündürücü. 

Aday adayları arasında çok sayıda "benim iş tamam" diyen olsa da o iş tamam değil. Algılarla oynamaya yönelik yapılan bu hareketlerin parti tabanında karmaşa yarattığı da ayrı gerçek. Öte yandan ilçe başkanının benimsediği aday adaylarının aday gösterilme ihtimalini düşük olarak değerlendirmekle beraber geriye kalan aday adaylarının mevcut yönetimle uyumlu şekilde çalışabileceğini de hiçbir şekilde düşünmüyorum. Çıkacak aday her kim olursa olsun bu tablo karşısında çok büyük efor sarf etmesi gerekecek.

Son olarak eski düşmanların birbirini gül dökerek karşılanması, soldan beslendiğini hatta sol geleneklerden geldiğini iddia eden CHP'lilerin ip gibi dizilmesi de pek hayra alamet değil gibi...

Bu yazı 954 defa okunmuştur .

Son Yazılar