Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kemalpaşa'da Hangi Parti Ne Yapıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Kemalpaşa'da çalışmalara başladı. Sessiz sedasız başlayan ve benim de haberim olmayan, bırakın beni birçok partilinin bilmediği bu çalışmalarda kendilerinin de beklemediği bir rağbeti görüyorlar. Bu rağbette, CHP'nin adayı kim olacak tartışmalarının etkisinin olduğu da kaçınılmaz bir gerçek. Ancak İnce'nin aday gösterilmesiyle beraber bu rağbetin daha da artacağını düşünüyorum. 

Öte yandan İnce'nin aday gösterilmesi CHP içerisinde benim beklemediğim kadar büyük bir coşku yarattı. Şüphesiz olarak İnce'nin seçilmesi, Cumhurbaşkanlığı'na sağdan gelebilecek bir aday gösterilebileceği endişesini sonlandırdı, bu da bu coşkuyu katladı.

Aynı zamanda Kılıçdaroğlu, İnce'nin aday gösterilmesiyle beraber bir taşla iki kuş vurmuş oldu. Hem en sağlam rakibinden kurtuldu, hem de parti içerisinde büyük coşku yaratan bir cumhurbaşkanı adayına kavuştu.

Dikkatimi çeken en büyük hareketlilik ise sosyal medyada oldu. İnce'nin resmen Cumhurbaşkanlığı'na aday gösterilmesiyle beraber son kurultayın ardından İnce'nin adını ağzına almaya korkanlar (sadece Kemalpaşa'dan bahsetmiyorum) İnce'yle beraber çektirdikleri fotoğrafları boy boy sosyal medyada paylaşmaya başladı. İnce'nin aday gösterilmesiyle beraber iktidar tarafından baskı ve sindirilme korkusu yaşayan esnafından öğrencisine her kesimde ufak umutlar yeşerdi. Konuştuğum her CHP'li kendinden emin şekilde, mutlu şekilde konuşuyor.

Kemalpaşa'da CHP'nin seçim merkezi olarak kullanacağı mekanın da tutulduğunu eklemekte fayda var. Bana göre bu sadece bir mekanla sınırlı kalmamalı her mahallede en az birer dükkan tutularak halkın buraya uğraması sağlanmalı. Özellikle gençlerin uğrayıp siyaset konuşup geleceklerini bekleyen tehlikelerin ne olduğunu tartıştığı yerler bu noktalar olmalı.

AKP cephesinde işler bildiğimiz gibi

Her seçim dönemi her mahallede SKM (Seçim Koordinasyon Merkezi) açan AKP'den henüz bir hareketlilik göremedim. Ağırlıklı olarak seçim heyecanının partinin önde gelen isimlerinin katıldığı etkinliklerde ortaya çıktığı da saklanan bir gerçek değil. 

Genel gündemde Erdoğan yine diline doladığı siyasetle alakası olmayan sataşmaları, laf oyunlarını sürdürüyor. İnce'ye karşı konuşabilecek pek fazla söz bulamayan AKP'liler Kılıçdaroğlu'na yönelik soru ve cevaplar oluşturmaya devam ediyor. Erdoğan bir yandan 15 Temmuz gecesi "kaçtığını" iddia ettiği Kılıçdaroğlu'nu suçlarken başardıkları "mükemmel işleri" anlatma gayesine girişmiş durumda. 

İzmirli Binali Yıldırım ise bildiğimiz Binali Yıldırım. Bu aralar CHP'nin 2015 programında yer alan ve o dönem kendi partilileri tarafından dalga geçilen projeleri uygulayacaklarını müjdelemekle meşgul. 

Genel olarak seçim çalışmaları CHP'nin projelerini paylaşmak ve Kılıçdaroğlu ile Akşener'i hedef tahtasına oturtmak olan AKP'nin Kemalpaşa'da da parti tabanında pek hareketlilik göremedim, bir tek Kemalpaşa Belediyesi'nden servis edilen Yaşar Kırkpınar haberinden biliyoruz ki Yaşar Kırkpınar ilçe teşkilatlarını gezmekte. O da vekil aday adaylığı yüzünden. Sosyal medya hesaplarında da hareketlilik olmayan Kemalpaşa AKP'nin Kemalpaşa'da henüz seçime yönelik herhangi bir adım atmadığını söylemek yanlış olmaz sanırsam...

İYİ Parti meselesi

İYİ Parti şu an Kemalpaşa'da en aktif olarak gördüğüm parti. Sürekli bir iletişim hali içerisindeler ve sürekli ev ziyaretleri gerçekleştiriyorlar. Yerel seçimlere ilginç bir adayla girmesini beklediğim İYİ Parti çalışmalarına erken seçim kararı alındığı ilk günün akşamında başlamıştı. 

Akşener'in 4 saat içerisinde 100 bin imza toplaması da partiye büyük psikolojik destek sağladı şüphesiz. Ancak yeni kurulmuş bu partinin daha taşlar yerine oturmadan erken seçime girecek olması il yöneticilerinin aday adaylığı için istifasıyla sonuçlandı. İzmir merkezde durum nedir bilemem ancak bunun metropolitan ilçelerin dışında kalan ilçelerde işleri zorlaştırdığını söyleyebilirim. Aynı sebepten dolayı İYİ Parti İl Teşkilatı yerel basınla sağlam ilişkiler kurmuşken İYİ Parti'nin Kemalpaşa ilçe teşkilatı bunda başarılı olamadı. Gazete Demokrat olarak, İster İlçe Başkanı Hüsnü Teoman olsun ister diğer yöneticiler olsun bir türlü görüşüp "yeni kurulmuş olan İYİ Parti'ye dair" bir haber yapamadık.

MHP'de ise bir şey yok

Mecazi olarak demiyorum, gerçek anlamda söylüyorum. Tabanının neredeyse büyük kısmını İYİ Parti'ye, bir kısmını diğer partilere kaydıran MHP Genel Başkanı bırakın toplumda heyecan yaratmayı kendi partisinde dahi şaşırtan bir konuşma yapamıyor. AKP'nin takdirini toplayacak ayak işlerini yapmaya yönelen Bahçeli, yakın siyasi tarihe girecek olan yaptığı "FETÖ'nün seçmen" ayağı açıklaması dışında herhangi bir faaliyette yer almıyor.

Kemalpaşa AKP ilçe teşkilatı ve MHP Genel Merkezi'nde olduğu gibi MHP ilçe teşkilatında da bir hareketlilik yok. 

Milli görüş

Saadet Partisi'nin gençlik ayağı benim oldum olası dikkatimi çekmeyi başarmış gençlik yapısıdır. Siyaset ve teorik alanda kendilerini doldurmaya çalışan çok fazla genci barındıran ve "milli görüş" gibi kaliteli siyasi bir çizgiye sahip olan Saadet Partisi gözlemlediğim kadarıyla Kemalpaşa'da kopuk bir durum içerisinde. İYİ Parti gibi erken seçim kararı açıklanır açıklanmaz çalışmalara start veren Kemalpaşa Saadet Partisi daha sonra kendisini sahada göstermekte zorluk yaşadı. Yine İYİ parti gibi basın önüne kendisine pek fazla yer bulamayan ve bunun için efor da sarf etmeyen Kemalpaşa Saadet Partisi, kendisini yeteri kadar ifade edemeden ittifakla yakaladığı şansı Kemalpaşa'da iyi bir şekilde kullanabilecek mi merak ediyorum. 

Bu yazı 1130 defa okunmuştur .

Son Yazılar