Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kemalpaşa Krizinin Nedeni AKP'nin Bahsettiği 'İstemezükçülük'

8 Eylül'de Kemalpaşa'da olmayan kutlamalardan bahsetmiş ve ilçenin kurtuluşunun kutlanmadığından dem vurmuştum. Hatta yazının başlığını da 'Kemalpaşa'nın Kurtuluşu Yıldırım'a Feda Olsun' atmış, Uğurlu'nun ilçenin kurtuluşuyla ilgili halk etkinliğini iptal edip halk etkinliklerinde boy göstermediğimden dert yanmıştım.

Uğurlu'nun etkinliklerde boy göstermeyişinin nedeni Yörük Festivali'nde ortaya çıktı. İyi ki de etkinliklerde boy göstermiyormuş. 

Yörükler Derneği'nin düzenlediği etkinlikte, dernek yönetimi Kemalpaşa Belediyesi tarafından 500 kişilik pilav verileceğini ve bunun yetmeyebileceğini söyleyerek diğer belediyeleri hem katkı sunmaya hem de etkinliğe katılmaya davet etmiş. Etkinlik alanına Konak ve Karşıyaka'dan birer ikram aracı gönderilmiş ki Uğurlu bunları görünce çıldırmış, bunlar giremezler alana demiş. 

Karşısında olan Yörükler bu misafirperverliğe yakışmaz dese de yok. 

Dadaş olmasıyla övünen başkan, yörükler tarafından düzenlenen etkinliğe, yörüklerin çağırdığı ve katkı istediği belediyelerin ikram araçlarını sokmamaya kararlı şekildeyken şöyle bir cümle kuruyor; "Ben yarın büyükşehir belediyesi önüne 100 personel indirsem bakım yaptırsam yakışır mı?". 

Yakışmaz.

Çünkü Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı bir kültürel etkinliğin düzenleyicisi Uğurlu'dan katkı, yardım veya başka bir şey istemedi. İsteseydi yakışırdı. Ancak başkan Kemalpaşa'ya hizmeti bırakıp başka yere yapmaya niyetliyse Kocaoğlu'na sorabilir. Kim bilir belki Kocaoğlu da kabul eder Uğurlu'nun 100 personelinin çalışmasını.

Yörüksüz yörük festivaline vardırmak

Tartışmada bir ara Arif Uğurlu Yörük Festivalini yörüksüz yapmaya niyetlenerek "Bu araçlar buradan gitmezse (CHP'li başkanı göstererek) etkinliğinizi bu hanım efendiyle düzenlersiniz bizim tesislerimiz de olmaz tabi" gibi bir cümle kuruyor. 

Yörüklüğü yörüklerden çok benimsemiş görünen başkanın, yörüklüğü burada bitiyor. Bitmiyor, yıkılıyor.

Üstüne üstlük geçtiğimiz "15 Temmuz Kutlamaları" adı altında Konak Meydanı'na düzenlenen etkinliğe AKP'li belediyelerin çektiği ikram araçlarına Aziz Kocaoğlu buna benzer bir tepki vermemişti. Normal şartlar altında olan bir başkan da zaten tepki göstermez.

İzmir'in istemezükün de istemezükçüsü

Madem ki seçim öncesi Kemalpaşa'da kendisi gibi Erzurumlular'a dadaşlığından dem vuran yörük festivalinde 'yörüğün çadırına destursuz girilmez' diyen Uğurlu, festivali yörükleri yok sayarak Kemalpaşa Belediyesi'ne mal edecek o zaman başta şapkasını önüne koyup düşünecekti. Yörük vatandaşlarımızın neye ihtiyacı olur, eksik kalan bir şey mi var.

Festivalin afişlerini basan kim? Büyükşehir Belediyesi. Kemalpaşa Belediyesi neden bastırmamış?

Yörükler Derneği Kemalpaşa Belediyesi'nin 500 kişilik pilavının yetmeyeceği endişesiyle diğer belediyelerden yardım istemiş, Kemalpaşa Belediyesi o esnada ne yapıyormuş?

İlginçtir ki düzenlenecek kültürel bir festivalde etkinliğin öznesi yörüklerin gönlünü rahatlatamayan belediye ve belediye başkanı diğer belediyelerden gelen yardımları ev sahibi ve etkinliğin düzenleyicisi olduğunu iddia ederek geri çeviriyor, hatta öyle ki iptal etmekle dahi ediyor.

AKP vekillerin İzmir hakkında sıklıkla dile getirdiği hayali projeler ve gerçek dışı olan suçlamalarını CHP'den eleştiren biri çıktığında bir koro ayaklanırdı; "Bunlar istemezükçüler". İşe bak ki Belediye Başkanı Arif Uğurlu, yörüklerin gönlünü rahatlatamadıkları Yörük Festivali'ne yapılan katkıları da "istemezük" diyerek, olay çıkartarak engellemiş.

Bir belediye başkanının kendi ilçesinde bir başka belediyenin ikram aracıyla yarışa girmesi de ilginç tabi... Acaba diyorum AKP'li başkan Kemalpaşa'da gelecek yerel seçimlerde şansı olmadığını düşünerek mi böyle bir yarışa girdi...

 

Bu yazı 3008 defa okunmuştur .

Son Yazılar