Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Kazanacak Aday

Kemalpaşa'da CHP içerisinde bana ve benzer düşünenlere göre yanlış, bazılarına göre oldukça doğru, kimilerine göre fırsat buldukça doğruya çevrilen bir anlayış var; seçimi kazansın da kim olursa olsun mantığı. Pragmatist anlayışın sınırlarını da aşarak olabildiğince oportunist bir duruşla söylenen "kazanacak aday kim olursa adayımız o olsun" mantığı, partisinin kuruluşunu, partisinin ideolojisini, partisinin söylemlerini yerle yeksan edecek şekilde "benim borum ötsün de..." fikrinden öte bir söylem biçimi değil. 

Aslında ideoloji sahibi, idealist, bahsedildiği gibi memleket sevdalısı bir bakış açısıyla söylenmediği için pek de irdelenmemesi gereken yani aslında beklenen bir söylem. Zaten hali hazırda bu söylem nüfusu verdiği göçe rağmen 105 bini bulmuş Kemalpaşa'da AK Parti'den devşirme "yerli ve milli" etiketli aday talebiyle beraber türemişti. Bu durum pratikteki hareketsizlik birleşince, CHP Kemalpaşa'da MHP ve AK Parti'den de daha dar bir kitleye hitap edecek duruma düşmüştü.

Yani kendi partisini temsil edecek kazanacak adayı belirlemekten ziyade boru öttürülebilecek ortam fırsatı arayanları birleştirebilecek bir söylem "kazanacak adayı gösterelim de kim olursa olsun" söylemi...

Daha önce de yazmıştım, amaç yeter ki kazanmak olsun. Çünkü kazanmış bir belediye başkanına kavuşmak biri istifa biri üyelik formu olmak üzere 2 form doldurmaya bakıyor. Kemalpaşa'da 2014'ten beri görev başında olan, seçim kazanmış bir belediye başkanı var.

***

Haftanın ve muhtemelen son 2-3 ayın Kemalpaşa'da en çok ses getirecek haberini sanıyorum ilk biz verdik. Bizden sonra ajanslar geçti, röportajlar yapıldı. Bir de üstüne üstlük CHP'de alttan alta fısıltı gazetesiyle Türkmen'in kesin aday olduğu iddiaları yayıldı. Bununla beraber kimi Türkmen için sözde aday adaylığından vazgeçmiş isimleri konuştu, kimi hangi sözde aday adaylarının meclis üyeliğine razı olduğunu, kimi de Türkmen için CHP içinden çalışacak isimleri tartıştı.

Bu hareketlilik bana göre Kemalpaşa'nın gördüğü en başarılı propagandalarından biriydi. O kadar süre sessiz kalmış deneyimli bir siyasetçinin YSK'nın takvimine göre istifa etmesi gereken tarihten 3 gün önce istifa ederek böyle bir büyük bir sesle "döndüm" mesajı vermesi yabana atılacak bir olay değil. Kaldı ki CHP'nin içindeki isimlere "adam kesin aday dedirtmesi" hiçbir şekilde yabana atılamaz.

Kulis bilgiler doğrultusunda genel merkez Kemalpaşa'nın da dahil olduğu birçok ilçesinde bir araştırma şirketiyle anlaştı ve aday belirlemek için kolları sıvadı. Hatta kulağıma gelen bilgilerin bir kısmı ön çalışmanın başladığı yönünde. İşte tam bu dönemde bu kadar ses getirecek bir harekete girişmek ve başarmak, üstelik herkesin bir ismi konuşmasını sağlamak büyük bir başarıdır.

Tabi sadece CHP içerisinde konuşulanlarla da sınırlı değil. Türkmen'in adı AK Partililerin de dilinde. Esasen benim merak ettiğim nokta da burası, Türkmen istifasıyla beraber AK Parti'den gelen tepkileri, "Türkmen aday olursa en az 5 bin oy fark atarız" meydan okumalarını nasıl karşılayacak.

Sürecin bitmesine daha çok var gibi... Bu süreçte Türkmen'in adı hem CHP'de hem de AK Parti'de epey konuşulacak gibi duruyor.

Bu yazı 1050 defa okunmuştur .

Son Yazılar