Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

İdealist Duruş

İdealist olmak günümüzde pek çokları tarafından “salaklık” ile karıştırılabilen bir kavram. 

Tabii olarak bu İki kavramı birbirine karıştıranlar genelde hiçbir ideale sahip olmayan, tek derdi kendi kazancı olan veya bir olay karşısında ne kazanım elde edebileceğini düşünenler oluyor. 

O yüzden bu karakterlerin düştüğü hatalara düşmeden hazır seçim dönemine de girmişken İzmir’den sevdiğim ve sadece benim değil tüm İzmir’de dikkat çeken idealist olarak gördüğüm 2 CHP’li milletvekili aday adayından bahsedeyim.

Bu isimlerden biri Mustafa Anıl Feroğlu. Feroğlu genç yaşına rağmen büyük başarılar kaydetmeyi başarabilmiş bir isim. Henüz 30 yaşına girmeden İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde şube müdürü olarak görev yapmaya başlamış, 3 yıl boyunca da bu görevi layıkıyla yürütmüş bir isim. Hayata gayet güzel bir bakış açısıyla bakan, sahip olduğu ve bitmeyecekmiş gibi duran gençlik enerjisiyle tuttuğunu koparan bir genç. 

Bizzat ve yakından tanıdığım Feroğlu kısa bir süre önce CHP’de milletvekilliği aday adaylığı yarışına katılabilmek için büyükşehirdeki görevinden istifa etti. Meclis’e girebilmesi durumunda bir şeyleri değiştirmek için çaba harcayacağından hiç şüphe duymadığım bir isim. Sevecen ve ilgili tavırları, politik olarak yıpranmamış oluşu ve hepsinden önemlisi CHP’li gençlerin birçoğunun aksine politik doluluğu ve idealist oluşu İzmir’e ve İzmirliliğe yakışan ve tam anlamıyla bunların haklarını verebilecek bir siyasi.

İzmir’de milletvekilliğine yakışacağını ve hakkını vereceğini düşündüğüm bir diğer isim yine CHP’den. Eğer İzmir’de yaşıyorsanız ve yerel medyayı az biraz takip ediyorsanız Yücel Özen’i gözden kaçırmak neredeyse imkansız. 

AKP’den yöneltilen eleştirilere Özen’in verdiği cevaplar yerel gazetelerin sayfalarını ve internet sitelerini süslüyor. Tarım ve hayvancılık alanında da bilgi birikimine sahip olan Özen aynı zamanda Tire Dağ Ürünleri Kooperatifi’nin hem kurucu başkanı hem de başkanlık görevini yürütüyor. Haksızlığa karşı tahammülü olmayan Özen’in köy mallarını satan CHP’li ilçe belediyesi yüzünden “partimiz böyle dememişti” diyerek il eğitim sekreterliği görevinden istifa ettiğini de duymayan kalmadı zaten. 

Kaldı ki Yücel Özen’in, milletvekili değilken ve CHP İzmir milletvekilleri AKP’den yöneltilen eleştiriler karşısında sessiz kalırken, iktidar vekil ve il yöneticilerine karşı yaptığı muhalefetle bu kadar ses getirmeyi başarmış bir isim olarak milletvekili olması durumunda neler yapabileceğini merak da etmiyor değilim.

Kısacası ben her iki ismin de idealist duruşa ve yanlışlar karşısında doğruda ısrar etme cesaretine sahip olduklarına eminim. 

***

Bence Kemalpaşa’da 1 Mayıs kutlanmalı diyecek oluyorum, sonra aklıma ilçede 23 Nisan, 19 Mayıs ve Kemalpaşa’nın Düşman İşgali’nden Kurtuluş gibi önemli günlerinde değil kortej kurmak, tören alanlarına bile tam katılım sağlanamadığı  aklıma gelince vazgeçiyorum. 

Özellikle CHP için önemli olan bu günlerin partinin aldığı oy oranı düşünüldüğünde bu şekilde geçmesi bana pek mantıklı gelmiyor.
 

Bu yazı 775 defa okunmuştur .

Son Yazılar