Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Değişimde İlk Kurtarılacaklar

Devlet dairelerinde bazı dolapların üzerinde "yangında ilk kurtarılacaklar" ibaresi yer alır. Anlamı o dolapta önemli bir şeyler olduğu ve olası bir yangın durumunda tez elden kurtarılması gerektiğidir. Malum bu aralar CHP gündeminde bir değişim türküsü, alt planında da kendini kurtarmak isteyenlerin öyküsü var.

Güçlü bir kelime olan değişime elbet ki karşı değilim. Ancak sosyal demokratlık kavramı nasıl bugün altı boşaltılmış bir kavram haline getirilmişse değişimin de aynı hale getirilmesinden büyük endişe duyduğumu da belirtmeliyim. CHP içerisinde olan değişim kavgasını bu minvalde takip ediyorum. 

Değişim talebini şiddetli şekilde dile getirenlerin bir kısmının aday adaylığı sürecinden geçip aday gösterilmemiş isimler olması bir kısmının ise oturduğu koltuklara haddinden fazla bağlı isimler olması inkar edilemeyecek bir durum. Kısacası değişim isteyenlerin büyük bir kısmı öncelikle değişime kendisinden başlaması gereken siyasiler.

Bununla beraber ben de değişimden yanayım, sosyal demokrat çizgisini kaybetmiş, dip dalga diyerek sağ dalgaya dövdürülmüş bir partiden bahsediyoruz. Politika üretemeyen, gençlerin uğramadığı, gençlerin önünün kesildiği, koltuk sevdasının her gün daha da büyüdüğü, halka temas konusunda sıkıntılar yaşayan bir partiden bahsediyoruz. Kısacası evet ben değişimden yanayım ve partinin kökten bir değişime girmesi gerekliliğinden bahsediyorum. Üstelik 60-70 yaş aralığındaki isimlerin değişim diye değişimde ilk kurtarılacaklardan bahsetmesi gibi değil. 

Üstüne üstlük sosyal medyada karşılıklı atışmalara dönen, imza verdik pozlarıyla hararetlendirilmeye çalışılan, dikkat çekme isteğiyle yapılan imzacıyız açıklamaları yandaş medyanın taraflardan birini pohpohlamasıyla beraber tam anlamıyla bir kargaşaya döndü. "Başka parti", "aleviler ve kürtler", "şu imza vermiş", "bu imza vermemiş" ve benzeri birçok alanda çok sayıda tartışma gürültülü şekilde devam ediyor. 

Tüm bu kargaşayla beraber hem siyasiler hem de halkın sıklıkla telaffuz ettiği "erken yerel seçim" iddiası da gümbür gümbür geliyor. Üstelik bahsi geçen tarih olası olağanüstü kongre tarihinin hemen dibinde.

Uzun uzadıya yazmaya gerek yok, bir değişim olması gerekliliği var, ancak yangından değişimde ilk kurtarılacakları kaçırmaktansa şapkayı öne koyup düşünmekte fayda var. Genel başkana göre parti yerine donanımlı, enerjik ve sosyal demokrat partililere, ilçe ve il yöneticilerine göre genel donanımlı başkan olmalı. Yoksa Kılıçdaroğlu gitsin İnce gelsin, İnce dursun Kılıçdaroğlu kalsın CHP'yi hiçbir yere götüremez.

Önümüzde yerel seçimler, elimizde birbirine kırılmış partililer ve küskün siyasetçiler var.

Ancak hiç özeleştiri yok.

Bu yazı 900 defa okunmuştur .

Son Yazılar