Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

CHP'nin Adayı...

Kemalpaşa'nın siyasi olarak iki büyük sorunu var. Bunlardan biri siyaset üretilmemesi diğeri ise politik dedikoduculuk. Siyaset üretilmemesi genel olarak Kemalpaşa'daki tüm siyasi partiler ve siyasilerin sorunuyken, partiler üstü bir şekilde ilerlerken politik dedikoduculuktan CHP daha çok müzdarip halde. Bu sorun özellikle aday adayları sürecinde tüm varlığıyla kendini hissetirmekte. 

Desteklediği aday adayının yapacakları ve özellikleriyle tanıtmak yerine diğer aday adaylarını "hayali, kurgu, nispeten gerçeklik içeren veya yarım aklıyla yaptığı tespitleri gerçekmiş gibi lanse ederek" gömme yoluna giden isimler bu dönem de CHP'nin başına bela olmuş durumda. Bazı aday adaylarının da dahil olduğu, ismi CHP'yle ön plana çıkmış isimlerin yaptığı bu hareketler hedef aldıkları aday adaylarından daha çok partilerine zarar verse de bu zaten pek umurlarında olmuyor. Çünkü kendileri veya kendi destekledikleri aday adayı gösterilmezse partileri kaybetsin istiyorlar.

Bu duruma paralel olarak sosyal demokrat kavramının alalade bir gofret markasından farkını açıklamak noktasında büyük sıkıntılar yaşayan isimler, önemli olanın seçimi kazanmak olduğunu, adayın tek kriterinin seçimi kazanmak olduğunu beyan etmekten de geri kalmıyor. Evet kazanacak bir adayın gösterilmesi önemli. Ancak gösterilen adayın CHP'nin sosyal demokrat yönünü, nasıl belediye başkanlığı yapacağını, rant için değil halk için söyleminin altını nasıl dolduracağı ya da başka bir partiden kazanmış adaydan ne farkı olacağı konusunda derin bir sessizliğin ardından bunun söylenmesi köy kurnazlığına sağlam bir örnek oluşturuyor. İlla kazanacak aday olsun diyerek diğer önemli başlıkları öteleyenler istedikleri an kazanmış bir başkana kavuşabilirler. Zaten Kemalpaşa'nın 2014'te seçim kazanmış bir belediye başkanı var, kazanmış bir belediye başkanına kavuşmak biri istifa biri üyelik, 2 imzaya bakar.

Öte yandan CHP'den kazanacak aday bulmaya bile gerek kalmayabilir. Arif Uğurlu'nun yönetimine karşı belediye meclisinde pek fazla itiraz gerçekleşmiyor, pek fazla şerh konulmuyor, faaliyet raporları sorunsuz geçiyor. Elimizin altında muhalefet edilemeyen, onaylanan bir başkan hali hazırda var. Durum böyleyken insanın kendi partisinden çıkaracağı adayın sahip olması gereklilikleri de tartışması gerekmiyor doğal olarak. 

Buna uygun olarak geçtiğimiz günlerde CHP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı'nın aday adayı tanıtım toplantısı gerçekleşti... Partililerle buluşturulmayan, partililerin aklındaki soruları sormasına müsaade edilmeyen aday adayları tiyatral bir havada basın karşısına çıkarıldı. Üstüne üstlük öyle bir tiyatro düzenlendi ki gönlünü CHP'ye vermiş ancak YSK'nın takvimini bekleyen bir aday adayı da ötekileştirilmiş oldu.

Ötekileştiren ve sorgulayacak zeminden kaçıran bir anlayış karşısına çıkan en yumuşak engelde bile parçalanmaya mahkumdur. Arif'e tarif yapamayan bir partinin aday adayı tarifi yapıp yapamayacağını, şerhden kaçabilenin şerden kaçıp kaçamayacağını hep beraber göreceğiz.
 

Bu yazı 1021 defa okunmuştur .

Son Yazılar