Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

Adalet Yürüyüşü'nün Kaybedenleri ve Kazananları

Adalet Yürüyüşü'nün son günü yarın, tamı tamına 23 günü geride bırakmış ve 24. gününde bitecek olan yürüyüş büyük bir mitingle son bulacak. Yol boyunca kah çeşitli provakasyonlarla kah renkli desteklerle devam eden yürüyüş bitiyor. Hali hazırda yol boyunca hiçbir rezalete karışmadan, hiçbir provakatörü tatmin etmeden devam eden yürüyüş Türkiye'de ve dünyada çok büyük yankı uyandırdı. 

Yol boyunca yapılan el hareketlerinin, edilen küfürlerin hatta silahla ateş edilmelerin, yakıcı güneşin, hasta edecek yağmurun üstesinden geldi Kılıçdaroğlu... 

Bununla beraber elbet ki yürüyüş boyunca sergilediği tutum ve hareketleriyle Adalet Yürüyüşü'nün de kazanan ve kaybedenleri oldu. 

Adalet Yürüyüşü'nün kaybedenleri

AKP Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Emrullah Kavuz arkasına aldığı 20-30 kişilik güruhla Kılıçdaroğlu'na ölüm tehdidinde bulunurken partisinden kim bilir belki de 'Vay be ne delikanlıymış, helal olsun' desteğini göreceğini düşünmüştü, videoda arkasındaki 20-30 kişiden gördüğü destek dışında destek görmeyerek partisinden ihraç edildi.

CHP'li bir kısım siyasetçiler de yeterince şey kaybetti Adalet Yürüyüşü'nde. Parti içerisinde büyük ümitler besleyerek Facebook'ta profil ve kapak resmi yapılan Genel Başkanla verilen pozlar Adalet Yürüyüşü başlayınca değerini kaybetti. Adeta Kılıçdaroğlu'yla önemli gün ve etkinliklerde beraber çekildikleri fotoğrafları koleksiyon yapan bazı CHP'li belediye meclis üyeleri, bir kısım eski aday adayları, aday olmayı planlayanlar, aday olmak için fırsat bekleyenler veya yerini kaybetmek istemeyenler hızlı bir atağa kalkış gerçekleştirerek bu yarışı kazandılar, bununla beraber Adalet Yürüyüşü'nün de anlam ve önemini kavrayamayarak yürüyüşün kaybedenleri arasında sağlam bir yerde tutundular.

Yürüyüşe giderek anlık fotoğraf çekip ortadan kaybolan partililer...

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Temmuz ayı belediye meclis toplatısında AKP'li bir meclis üyesinin direkt olarak Kılıçdaroğlu hakkında 'FETÖ'cülerle PKK'lılarla ve Balyozcular kol kola girmiş adalet arıyor' sözlerine 'burada olmayanlar hakkında konuşamazsınız' tepkisini vermekle yetinirken hemşehrisi olan milletvekili Veli Ağbaba ile bol bol fotoğraf çektirerek haber yaptırdı. 

CHP'nin kalesi olarak anılan İzmir'in Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Adalet Yürüyüşü'nde etkisi biraz cılız kaldı. Hatta öyle ki iddialara göre Belediye Başkanlığı görevi nedeniyle yürüyüşe ara ara katılabilen Aziz Kocaoğlu ve beraberindekiler yürümekten yorulup bir lokantaya oturup dinlenirken Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu'na yakalanmışlar.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İzmirli ilçe belediye başkanlarına sataşarak büyük bir hızda kaybedenler arasına yükseldi. Gökçek İzmirli belediyelerden gelen çadır desteğini göstererek "suç ihbarında" bulunmasının ardından İzmirli belediye başkanları sert bir salvoyla FETÖ eliyle düzenlen Türkçe Olimpiyatları'na yapılan desteği unutmadıklarını gösterdi. 

İzmir Barosu veya İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan tarafından Adalet Yürüyüşü'ne yönelik bir açıklama yapılmadı. İzmirli avukatların katılım gösterdiği (Baro avukatlarından oluşan Bandosol isimli grup da marşlarını çalarak) yürüyüşe yönelik Baro Başkanı Aydın Özcan ve İzmir Barosu'ndan bir açıklama gelmemesi ilginç. Özellikle "Türkiye Adalet Arıyor" isimli 2015'te Bursa'dan İzmir'e düzenlenen yürüyüşe insanları bizzat Özcan davet etmişti. Şuradan çıkan sonuca göre Özcan ve İzmir Barosu ya Türkiye'ye 2015'ten bu yana adalet geldiğini düşünüyor ya da yürüyüşten haberdar edilmediler.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Rifat Mutlu, Perinçek'in Abdullah Öcalan ile çekilmiş fotoğraflarını, partisinin de AKP ile birebir aynı olan söylemlerini ve her fırsat bulduğunda, AKP'nin çizgisine girmiş MHP ile işbirliği yaptığını unutarak yürüyüşe yönelik garip açıklamalarda bulundu. Hayır bloğunun yüzde 49'dan yüzde 19'a düştüğünü öne sürdü. Totalde 111 bin oy almış VP'nin İzmir İl Başkanı Mutlu'nun yaptığı ilginç açıklama bir AKP'liyi, MHP'nin bir kısmını oluşturan ve her fırsatta AKP'ye destek veren isimlerini, Atatürkçü veya sosyalist olduğunu düşünen kafa karışıklığındaki bir avuç VP'liyi ve TGB'liyi mutlu etmekten öteye geçemedi. 

Adalet Yürüyüşü'nün Kazananları

CHP İzmir İl yönetimi, yürüyüşün ilk gününden itibaren can hıraş çalıştı. Bu yüzden kazananlar arasında olmayı hak ediyorlar. Bununla beraber İzmir'den İstanbul'a olan ikinci yürüyüş çok güzel organize edilmişti, her şey planlanmıştı. Sanıyorum ki koordinasyonda sorun olmasın diye esas yürüyüşe kanalize edildi. 

CHP İzmir İl Eğitim Sekreteri Yücel Özen, il örgütü yürüyüşe adapte olmuşken, yürüyüşe yönelik tüm sataşmaları nokta atışı cevaplarla savuşturmayı başardı. Eski AKP'li Kavuz'un Kılıçdaroğlu'nu ölümle tehdit etmesine yönelik ilk tepkiyi de Özen vermiş ve kamuoyu oluşturmayı başarmıştı.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Gökçek'e  verdikleri, 'mazlumla suyunu paylaşanlardanız' ve FETÖ'yü anımsatan cevaplarla güzel duruş sergiledi.

Karabağlar Belediyesi Temmuz ayı belediye meclis toplatısında, Kılıçdaroğlu'na yürüyüş üzerinden 'FETÖ'cülerle PKK'lılarla ve Balyozcular kol kola girmiş adalet arıyor' şeklinde hakaret edilmesine karşılık Selvitopu'nun verdiği cılız cevabın ardından CHP'li meclis üyeleri sert tepki gösterdi. Başını Abdulvahap Batihan'ın çektiği bir grup CHP'li meclis üyesi  genel başkanlarına söylenen hakaretlere gereken tepkinin verilmesi 'her neyse ki meclis üyeleri oradaymış' dedirtti.

Yürüyüşün başından sonuna kadar Adalet Yürüyüşü'nde yer alan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve CHP Konal İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak da Adalet Yürüyüşü'nde fazlasıyla ter dökenlerden. Hatta öyle ki Mehmet Şakir Başak yürüyüşte yanlış ayakkabı seçiminin de etkisiyle iki defa ayaklarından tedavi görmüş.

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Pınar Çırçır da yürüyüş boyunca adeta bir gazeteci gibi çalışarak yaptığı canlı yayınlarla ve yaptığı uyarılarla hem provakasyonları tek tek ifşa etti hem de yürüyüşe katılanların ve destekleyenlerin morallerini yükseltti.

Bu yazı 2640 defa okunmuştur .

Son Yazılar