Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Meydan

90 Dakika

Kemalpaşa'da 90 dakika göreceli olarak uzunca bir süredir devam ediyor.

Kendi evinde rahat bir karşılaşma gerçekleştirmesi beklenen AK Parti kanadında defansta partililere ve seçmene yönelik oynayan Mehmet Ali Demirtaş, orta sahada kendi evinde kaptan konumunda SKM başkanı olarak rol oynayan Ersin Kızılateş ve gol atmak için hazır bekleyen Arif Uğurlu topu kendi aralarında paslaşıyor. MHP'nin taraftar desteğini de alan AK Parti, şu an Kemalpaşa'da en çok heyecanın yaşandığı tribün olarak görünüyor.

Bir önceki karşılaşmayı kendi evinde kaybeden CHP'de taraftar oynayalım da bitsin şeklinde yaklaşıyor. Süreç içerisinde defans pek ortada görünmese de köklü bir parti olması nedeniyle taraftar desteği yoğun. Ancak normal şartlarda futbol karşılaşması olması beklenen karşılaşmada bazı oyuncuların sahada basketbol topu sektirdiği, bazılarının ise voleybol topuyla servis yaptığı görülüyor. Orta sahaya son dakikada çıkan SKM başkanı Ramazan Coşkun oyunculara pas çıkarmaktan çok taraftar arasındaki kırgınlıkları gidermekle uğraşacak gibi duruyor. İYİ Parti'yi renklerine bağlama konusunda anlaşma sağlanmış olsa da pek coşku yaratılmış gibi durmuyor. CHP taraftarları arasında pek heyecan olduğu söylenemez. 

Tüm bu gelişmelerle beraber 2 büyüğü desteklemeyecek taraftarın sloganlarıyla sahaya giren bir isim dikkat çekiyor. 18'lik delikanlı gibi saha kenarında ısınma hareketleri gerçekleştiren deneyimli futbolcu Mehmet Ali Özüdoğru iyi hamlelerle topun gidişhatını değiştirecek gibi duruyor. Stad içerisindeki taraftar desteğinin büyük kısmını kaybetmiş gibi görünen Özüdoğru, stad dışında kalan taraftarlara hitap ediyor. 

***

Kemalpaşa'da en azından bir dönem başkanlık yapmış isimler tekrar 31 Mart'ta vatandaşın takdirini görmeyi hedefliyor. Bu çerçevede pek değişiklik olmadığı ve bu yüzden yeni bir değişiklik yaşanmayacağı kanaatinin halkta oluşması oldukça normal. Büyük hayal kırıklıklarının yaşanması, sert sözler söylenmesi, dik duruşla söylenenlerin sineye çekilmesi de gayet normal.

Kısacası batı cephesinde yeni bir şey yok...

Öte yandan seçimi götüreceğini düşündüğüm parti AK Parti gerçek anlamda her ne kadar ilk 4.5 yıl olmasa da son 6 aydır sahada epey aktif ve coşkulu şekilde bulunuyor. 

CHP 4 yıl 9 ay boşlukta bıraktığı sahaya adayın açıklanmasıyla ufak bir dönüş yapmış olsa da adayın değiştirilmesi beklentisinde olan partililerin sayısı az değil. Rıdvan Karakayalı'nın CHP'nin dağılmışlığını toplayıp güçlü ve gerçek başkan imajı çizmesi için sadece 2 ayı bulunuyor. Şahsen ben Karakayalı'nın adaylık açıklamasında "nerede kalmıştık?" değil, "daha iyisi için geliyoruz" benzeri bir söylemde bulunmasını beklerdim. Çünkü "nerede kalmıştık?" sorusunun cevabı Kemalpaşa Belediyesi'nin Arif Uğurlu'ya teslim edildiği güne çıkıyor. 

Eski ilçe başkanı olan bir aday adayını olası kırgınlıklarını ortadan kaldırmak için düzenlenen kahvaltıya davet etmemek de ilginç bir durum tabi...

CHP'deki durumdan AK Parti oldukça memnun. Hatta CHP'nin adayının açıklanmasının ardından Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu'nun 5 günlük tatile çıktığı ve kafasını rahatça dinlediği konuşuluyor.

Her şeyi bir kenara bırakarak devam etmek gerekirse Mehmet Ali Özüdoğru, en azından başkan adaylığı döneminde, gerçek muhalefet örgütleyicisi konumunda duruş gösterecek gibi duruyor. Mehmet Ali Özüdoğru'nun söylemleri gayet net, düşünülmüş cevaplar. Özüdoğru'nun verdiği cevaplar anı kurtarmak, sorunu geçiştirmek üzerine değil, neden ve sonuç ilişkisi kurarak sorunu ortaya koyarak sorunun çözümünü de içeren cevaplar. Özüdoğru bu şekilde devam ettiği takdirde seçimi kazanamasa dahi seçimin kaderini belirleyecek isim olacak.

Bu yazı 1660 defa okunmuştur .

Son Yazılar