Mehmet Karadağ

Mehmet Karadağ

Sözün Özü

Uçak

29 Eylül 2018 - 08:45

Diplomatik olarak bu olayı değerlendirecek olur isek .Bu tür üst düzey ziyaretlerde hediye alışverişi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Genellik ile  bu hediyeleşme de kullanılan  hediyeler, tarihi bir eser, el yazması kitap gibi manevi değeri olan, maddi değeri olmayan türden hediyelerle yapılması doğru ve alışılagelmiştir. Hatta ziyaret öncesinde karşılıklı olarak ne hediye edileceği ne alınacağı diplomatik heyetler tarafından belirlenir. Tek taraflı hediye diye bir usul yoktur.

Hatırlayacak olursanız 2003 yılında Dubai’de Türkiye ile ABD arasında Kuzey Irak üzerinde varılan mutabakat nedeniyle ülkemize verilecek 1 Milyar Dolar hibenin meclise getirilip yazılı bir metin olarak onaylanmaması dolayısıyla hibe alınamamıştı.

Bu türden maddi değeri çok yüksek bir hediye verme ya da alma işi uluslararası hukukta görülmeyen bir şeydir. Çünkü almadan vermek Allah ‘a mahsustur. Bir şey veriyorsanız karşılığında bir şey bekliyorsunuzdur.

Bence eğer devletimizin uçağa ihtiyacı varsa Türk Milleti parası neyse öder ve kendini yönetme şerefine erişen devlet adamlarına o ihtiyaç duyulan uçağı kendi parasıyla alır.

Diğer bir husus Ülekemizin içinden geçtiği bu günkü ekonomik darboğazda, halkımıza dolarlarınızı bozdurun diye uyarıların  yapıldığı bir ortamda böyle bir uçağa ihtiyaç duyulabilmesidir. Çünkü yapılan açıklamalara göre ilk önce ihtiyaç duyulup bu uçak satın alınmak istenmiş. Satın almak isteyenin Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğu öğrenilince hediye edilmiş. Bence nereden tutsan elinde kalıyor, takdir sizindir yüce Türk milleti, saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar