Mehmet Karadağ

Mehmet Karadağ

Sözün Özü

Suriyeli Göçmenler Hakkında Bilmediklerimiz

29 Aralık 2018 - 11:41


10-12 Aralık tarihleri arasında Çeşme’de yapılan İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi,Gazeteciler Cemiyeti Mülteci Hakları için Medya  ve Sivil Toplum İşbirliği Projesi İzmir programına gazetemizi temsilen ben katıldım. 

Bu iki günlük programda  işin uzmanı hocalarımız bize rakamlar vererek  bilgilendirdi. Aslında bazı konularda birçok yanlış bilgiye, öngörüye ve toptancı yaklaşıma sahip olduğumu hatta olduğumuzu fark ettim.

Örnek vermek gerekirse suruyeli göçmenlerin suça bulaşma oranlarının çok daha fazla olduğunu düşünüyordum. İşin aslı öyle değilmiş suça bulaşma oranları bizlerin suç işleme oranlarından fazla değilmiş. 

Ne yazık ki onların her işlediği suç biz medya mensupları tarafından abartılarak ve ballandırılarak gündeme getirildiği için biz onların suça bulaşma oranlarını çok daha fazla zannediyormuşuz.

Ülkemizdeki suriyeli mültecilerin bu günkü sayısı 3 milyon 600 bin olduğunu günde 400-500 arasında çocuk dünyaya geldiğini, Almanya’daki Suriyeli sayısı kadar sadece İstanbul’da suruyeli göçmen olduğunu ögrendim. Suryeli göçmenlerin kişi başı 150 tl yardım alabilmek için 4 çocuk sahibi olmaları gerektiğini bu nedenden dolayı 4 çocuk sahibi olmak istedikleri bilgisine vakıf oldum.

Almanya’nın kendi yaptığı hesaba göre bir göçmenin  yıllık  maliyeti 11000 euro. Ama bizim siyasilerimiz ne yazık ki 345 euro ya bizim üklemizde misafir olarak kalmalarını anlaşma yaparak kabul etmiştir. Ayrıca 60 bin Suriyeli’ye vatandaşlık verilmiş, bu sayının en kısa zamanda 150 bin olması bekleniyormuş. 

20 bin 650 genç üniversitelerimizde ögrenci olarak eğitimlerine devam ediyor. 

1 milyon Suriyeli iş hayatında çalışıyor, çalışma hakları olmadığı için düşük ücretle nerede iş bulup orada çalışmak zorunda kalıyorlarmış.  Bizde düşük ücretle neden çalışıyorlar, bizim çalışanlarımızın hakları için kötü örnek oluyorlar diye tepki gösteriyoruz. Rakamlar  böyle olunca bizede daha dikkatli olmak düşüyor. 

Dikkatli olmaz onları aşağılar, nefretle bakar isek bu defa kendi içimizde kendimize düşman yaratmamız içten bile değil.

Gelelim en can alıcı soruya suriyeliler neden ülkelerini savunmadı da göçmen olarak sınırlara dayandı?

Neden vatanlarını terk etmek zorunda kaldı? 

Tabi ki de canlarını kurtarmak için.  Savaşacak hiçbir mühimmatları olmadığı ve birlik içinde savaşacakları tek bir düşmanları olmadığı için kiminle ve nasıl savaşacaklarını bilmedikleri için. Suriye o kadar karışık ki  bugün kimin kimle neden savaçtığının bir cevabı yok. Kendi rejimlerine karşı mı savaşsınlar, İŞİD’e karşı mı savaşsınlar PYD’ye mi yamansınlar, yoksa aşiretlerin oyuncağı mı olsunlar?

***

İşte bizim en büyük şansımız MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’tür. Bizleri derleyip toparlayıp tek yumruk olarak kurtuluş mücadelemizi verdirmiş ve başarıya ulaştırmıştır. Suriyeliler gibi sağa sola savrulmamızı engellemiştir.

Sonuç olarak onlarda ülkemizdeki hallerinden çok memnun değiller, sigortasız gündelik işlerde çalışıp genellikle hurda toplayıcılığı yapıp hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. İstenmedikleri bir ülkede sığınmacı olarak yaşamak zorunda kalıyorlar. 

Ne yazık ki Suriye’deki sürecin bu hale gelmesinde bizim yanlış dış politikalarımızın etkisi azımsanacak ölçüde değildir. 

***

Keşke Suriye bugün bu halde olmasaydı da onlarda bizim ülkemize gelmek zorunda kalmasaydı.

***

Unutmadan yeni yılınızı kutlar, hayatınızda yeni mutluluk sayfaları açmasını dilerim.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa Kaya
    2 ay önce
    Şimdi iyisiniz güzelsiniz boğaz tokluğuna hurda toplayarak veya gündelik işlerde çalışıyor diyorsunuz kendi memleketim ve kendi işim için söylüyorum adam bir minibüs almış MA misafir araç plakası takmış ekip oluşturmuş nar toplama portakal mandalina toplamaya domates vs bunun gibi bir sürü bu işi yapanlar var biz ne olduk büyükşehir denetimli Ş plaka bir sürü masraf et algı vergi daha neler öde şoför maaşı öde sonra garajında çayı demle bu adamları seyret.boyle olunca gerekki yerlere şikayet et sonuç koskoca bir sıfır yazlıkçı bir memlekette yaşıyorum yazın turizm kışın da bunun gibi işlere gidiyorduk ama bir kaç yıldır maalesef ne yapacagimi bilmiyorum böyle bir hükümet tarafından yönetilmek istemiyorum şahsi görüşüm

Son Yazılar