Mehmet Karadağ

Mehmet Karadağ

Sözün Özü

Seçim Sonrası

29 Haziran 2018 - 08:45

Seçim sonrası partilerin aldığı oylara baktığımızda herhalde şaşırmayan yoktur. Açıkçası beni en çok şaşırtan MHP nin aldığı oy oranıdır. Demek ki MHP yürüttüğü milliyetçi tavrın seçmen tarafından karşılığını buldu ve İYİ Partiye kaptırdığı oyları kadarını AKP den geri aldı.

AKP bir önceki seçime göre %7-8 civarında oy kaybederken, tek başına iktidarı da kaybetmiş oldu. Değişen yeni sistem ile beraber meclisin etkinliği azaldığı için bu AKP tarafından çokta önemsenmiyor.

Gelelim CHP nin durumuna, bence çok ama çok az oy almakla kalmayıp adayı sayın Muharrem İNCE ye beklenen desteği veremedi. Aksine Muharrem İNCE den beslendi ve İYİ Parti ye gidecek oyları azalttı.

Bundan sonra siyasi arenada ne olur ? Sorusuna gelirsek, AKP bu gidişle yerel seçimleri büyük olasılıkla erkene alır ve MHP ile yaptığı ittifakı yerel seçimlerde de kullanarak birçok şehirde sonucu lehine çevirmeye çalışacaktır. Çünkü süreç uzar ise  ittifakın yara alma riskini göz ardı etmemek gerekir.

Peki bu sonuçlar karşısında CHP ne yapmalı; bence ilk iş olarak ön seçimle belediye başkan adaylarını ve meclis üyelerini belirleyip yerel seçimler için belirlediği adaylara zaman kazandırmalı.

Nasıl Cumhurbaşkanlığı için anket yaptırıldı ise CHP genel başkanlığı içinde anket mi yaptırılır yoksa yapılan seçim zaten en güzel ankettir ona göre genel merkez yöneticileri samimi ve güzel bir değişiklik yaparak gereğini mi yaparlar orası onlara kalmış. Eğer bir şey yapmazlar ise bugünden itibaren ne ilçe örgütlerine yönetici bulabilirler nede çalışacak partili.

Burada Kemal KILIÇDAROĞLU ‘na büyük iş düşüyor fakat son yaptığı açıklama beni hayal kırıklığına uğrattı. O da kendince koltuk için siyaset yapanın partide işi yok diyor ama kendisi koltuğu bırakmaktan nedense hiç ama hiç bahsetmiyor. Partililer kendisinden Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Abdullah GÜL e gösterdiği hoşgörü ve inceliği Muharrem İNCE nin genel başkanlığı için de göstermesini bekliyor. Bu arada seçim bitti işimize gücümüze bakalım diyenlere duyurulur  işimiz seçim gücümüz seçim, bu bazen genel seçim, bazen yerel seçim bazen parti içi seçim olur  ama Türkiye de herşey biter seçim bitmez.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar