Mehmet Karadağ

Mehmet Karadağ

Sözün Özü

Seçim Analizi

14 Mayıs 2018 - 10:36

“Tamam mı devam mı?”  sorusunun çokça sorulacağı bir seçim yaşayacağız gibi duruyor. 

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  ‘halkımız tamam der ise  gideriz’ koltuğu bırakabiliriz yaklaşımı bence önemli bir açıklamadır. Çünkü bu açıklama seçim sonucu kendi ve partisi adına olumsuz da çıksa kabul edebiliriz anlamına gelir.  Hatta kendi seçmenine de seçim kaybetmeyi de içinize sindirin yavaş yavaş alışın anlamındadır. Bence demokrasi adına alkışlanası bir tavırdır.

Benim üzüldüğüm nokta bunca yıl Türk siyaset arenasında yerini almış,başbakan yardımcılığı yapmış sayın Devlet Bahçeli’nin ‘fetöcü seçmen’ ve sayın Meral Akşener’e imza veren seçmenlerin incelenmesi gerekir yaklaşımı kendisine ve partisi Milliyetçi Hareket Partisi‘ne yakışmamıştır. Bu yaklaşımı bence çok yanlıştır ve sadece kendi partisine değil cumhur ittifakı olarak adlandırılan, ittifakı oluşturan diğer partilere de zarar vermektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş bir siyasi partinin genel başkanının aday olabilmesi için imza vermek hiç kimseyi ama hiç kimseyi zan altında bırakmamalıdır. Bu halk deyimiyle öküz altında buzağı aramaktan başka bir şey değildir.

Gelelim CHP ve adayı Muharrem İnce’ye, CHP bu seçim sürecini bence gayet iyi yönetti. Gerek İYİ Parti’ye verdiği vekil desteği olsun gerek Muharrem İnce’nin adaylığı olsun, uzun zamandan beri hiçbir seçmen CHP’nin bu kadar doğruyu bu kadar kısa sürede yapabildiğine şahit olmamıştı. 

CHP için süreç mükemmel ilerliyor, eğer bu performanslarını milletvekilliği adaylıklarında da gösterirlerse kıran kırana bir seçim sürecinin geçeceği kaçınılmaz. 

Muharrem İnce’nin fırtına gibi girdiği miting maratonu da alkışa şayan ve söylemleri herkese dokunur biçimde. Seçmenler birbirlerine İNCE şu gün şurada miting yapacakmış, bugün şu radyo programına konuk olacakmış, akşama canlı yayın konuğu olacakmış diyerek uyarma ihtiyacı duyuyorlar çünkü İNCE’nin kendilerine tercüman olduğu hissine çoktan kapılmışlar.

Şu ana kadar İYİ PARTİ’nin adayı Meral Akşener’in, popüleritesinin Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Muharrem İNCE olduğunun netleşmesiyle sanki bir iki tık gerilediğini görüyorum ama yine de kadın olması nedeniyle kadınlar üzerindeki etkisi azımsanamaz kadar büyük bir ölçüde.

Saadet Partisi ve HDP’nin adaylarının oylarını son zerresine kadar alacak adaylar olduğunu söylemeden edemeyeceğim. 

Bu seçim süreci çok ama çok renkli ve çekişmeli geçecek darısı Avrupa’nın başına.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar