Mehmet Karadağ

Mehmet Karadağ

Sözün Özü

Danışıklı Dövüş

31 Ağustos 2018 - 20:27

Tartışan veya dövüşen kişi ile grupların aslında daha önceden birbiriyle anlaşmış olup her iki tarafın kazanç sağlayabileceği şekilde tartışmayı etrafa sunmalarına danışıklı dövüş denir.

ABD ile Ülkemiz yada yönetenlerimiz, hükümet edenlerimiz arasındaki anlaşmazlıklara ,inatlaşmalara ve restleşmelere bakarak son günlerdeki gelişmeleri değerlendirecek olursak sadece bize  göstermek istediklerini görürüz. Eğer bu işlerin aslını anlamak isteyecek olursak olayları duygularla değil matematik ve gerçek olgularla değerlendirmek gerekir.

Bizim gerçeklerimiz ile  bakacak olursak. Milli paramız Amerikan Doları karşısında 1 Ocak 2018’den itibaren yüzde 40 değer kaybetti.

Dış borç 466 milyar dolar, kısa vadeli borç 179 milyar dolar.

Bir yıllık cari açık 57 milyar dolar, önümüzde ki  1 yıl içerisinde 236 milyar dolar finansman ihtiyacımız var.

Son 8 ayda milli milli paramızın değer kaybetmesi sonucu ülke 556 milyar Tl zarar etti.

Milli gelirimiz 850 milyar dolardan 530 milyar dolara düştü.

Borsamız da işlem gören şirketlerin hisse değeri 93 milyar dolardan 60 milyar dolara geriledi.

Ekonomide güven ve istikrar azaldı, zorunlu ihtiyaçlar dışında ticaret durma noktasına geldi.

Hal böyle olunca doların ateşinin düşmesini beklemek bizim adımıza duygusal bir beklenti olmaktan öteye gitmiyor. Aslında bunu bizi yönetenler de çok iyi biliyor.  O nedenle suni  krizler yaratarak dikkati başka yöne çekip, kaçınılmaz olan sonucu Tramp’ a fatura edip, buna karşı söylem geliştirenleri gayri millilikle suçlayıp, her zaman olduğu gibi iç politikada kazanç ve taraftar toplamayı başarıyorlar.

Peki Tramp ne yapıyor oda gayet hayatından memnun ,ülkesi adına istediği kararları alırken aynı zamanda kasım ayında ABD’de yapılacak olan seçimler için puan toplamayı başarıyor. 

Bence durum bundan ibaret, biz tüketim ekonomisini bırakıp, üretim ekonomisine geçmedikten sonra ,cari açığımızı düşürüp artı vermedikten sonra Türk lirası bırakın Dolar’ı tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye mecburdur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar