Mehmet Karadağ

Mehmet Karadağ

Sözün Özü

Başkası Olma

30 Kasım 2018 - 11:40

Başkası olma kendin ol
Böyle çok daha güzelsin.
Ya gel bana sahici sahici.
Ya da anca gidersin.

Tarkan’ın bu şarkısı sanki benim siyasi partilere söylemek istediğimi,anlatmak istediğimi kısaca özetliyor. Çünkü bende tam da bu şekilde düşünüyorum. Genel politikaları ve siyasi duruşları ne yönde ise siyasi partilerin yerel politikalarını icra edecek,meclis üyeleri,il genel meclisi üyeleri ve belediye başkanları da genel politik duruştan bagımsız olarak belirlenmemeli ve oluşturulmamalı. Adaylar ona göre belirlenip parti kültürünü benimsemiş kişilerden oluşturulmalı.

Bugüne kadar dışarıdan getirilen , başkalarının taklidi olan hiçbir siyasi figür başarılı olamamıştır. Çünkü orjinali varken hiçkimse taklidine itibar etmez. 

Yerel seçimlerin konuşulduğu şu günlerde AKP bunu iyi yapıyor ve kesinlikle ödün vermiyor. İlimiz İzmir’e dahi yarışa başlar başlamaz cinsiyetçi söylemlerle pot kıran Nihat ZEYBEKÇİ’yi koyması buna işarettir.

Bence CHP de aynı stratejiyi uygulamalı. Çünkü kendin gibi olmayan birisiyle seçimi kazansan dahi aslında sen kazanmış olmuyorsun. Bu deneyimi Ankara adayı Mansur YAVAŞ’ta yaşayan CHP seçmeni  bu tip kısa vaddeli seçimi kazanmaya yönelik işbirliklerine karşı çıkacaktır. Çünkü Ankara adayı Mansur YAVAŞ seçimi kaybedince kendisinin istegiyle CHP listesinden CHP lilerin oylarıyla seçilen meclis üyelerini istifa ettirmiş ve aslında CHP içinde siyaset yapamayacaklarını ayanbeyan ilan etmişti. Hal böyle olunca oyveren binlerce CHP’linin de tepkisini toplamıştı.

Belki ilçe ve belde belediyelerinde genel politika biraz olsun ikinci plana itiliyor olabilir ama büyük illerde ve  büyükşehir adaylarında partinin politikalarını özümsemiş,savunduğu degerleri iyi bilen parti hizmeti olmuş, sivil toplum örgütleriyle iyi ilişkiler kurmuş,iş dünyasının ve basının yakından tanıdığı bildiği isimler belirlenmeli yarışa o şekilde girilmeli. Başkası olarak kazanmaktansa kendileri olarak kaybetmek göze alınmalı. Alınmalı ki seçmen samimiyetini görsün. Eger samimiyetinizden şüphe uyandırırsanız hiçbir zaman başarı gelmez ve seçimde oya dönüşmez. O nedenle başkası gibi değil kendimiz gibi olanları desteklemeli ve sahip çıkmalıyız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar