Ahmet Cemil Balyeli

Ahmet Cemil Balyeli

Parasını verene af

28 Temmuz 2018 - 17:23 - Güncelleme: 28 Temmuz 2018 - 17:24

24 Haziran seçimlerinden önce Devlet Bahçeli’nin Alaattin Çakıcı üzerinden gündeme getirdiği af tartışması seçimden sonra da dinmiş değil. 

Kısa bir süre sonra Meclis tatile girecek olsa da, gündemde öncelikle yer alan bedelli askerlik konusu tatilden önce yasalaşacağından, Ekim ayında Meclis’in açılması ile gündemin ilk sırasına bu kez af yerleşecektir.

 Erdoğan affa karşıymış gibi bir söylem içerisinde olsa da, karşı olduğunu söylediği, bedelli askerliği getirdiğine göre af konusunda da keskin bir dönüş yapması ve Devlet Bahçeli’yi bu konuda da kırmaması muhtemeldir.

Devlet Bahçeli ve affın çıkmasını savunanlar; hapishanelerin kapasitesinin yetersiz olduğunu ve sırf bu nedenle olsa dahi “kader mahkûmlarına” af çıkarılmasını talep etmektedir. Ancak, hukukumuzda kader mahkûmu diye saçma bir sınıflandırma olmadığı gibi, yer yok diye af çıkarılmasına yönelik bir düzenleme de yoktur.

Genel af yetkisi yasalarımıza göre TBMM ne aittir. Affın hangi suçları kapsayacağı konusunda herhangi bir sınırlama da yasalarımızda söz konusu değildir. Bu nedenle TBMM dilediği suçları kapsama dahil edebilir ancak kişisel görüşüm devletin ancak devlete karşı işlenmiş suçları affedebileceğidir. Kişiye karşı işlenmiş suçlarda devletin af yetkisinin olmaması varsa dahi bu yetkinin kullanılmaması gereklidir. Kişiye karşı işlenen suçların bir tarafında mahkum varsa diğer tarafında da mağdur vardır. Devletin başlıca görevi suçluyu affetmek değil,  İkisi arasındaki dengenin korunmasını sağlamaktır. Ancak ülkemizde işlerin böyle yürümediği, ceza ve anayasa hukukunu ilgilendiren böylesi bir konuda Sayın Devlet Bahçeli’nin arzu etmesi, af çıkarılması için yeterli sayılmaktadır. Onun için teorik tartışmalara girmek, affın adalet, eşitlik ve haklar açısından değerlendirmesini yapmakta boş bir çabadır. Sonuç itibariyle Cumhur ittifakının oyu af kanunu çıkarmak için yeterlidir ve kimler için af çıkarılacağına da Devlet Bahçeli karar verecektir. Son zamanlarda çıkarılan vergi ve imar affı ile bedelli askerlikte birer aftır. Çünkü, vergi kaçırmak, kaçak yapı yapmak ve askere gitmemek suçtur. Ancak bu düzenlemelerle, Devlet parasını verirsen seni affederim demiş ve parasını verenin bu suçlarını affetmiştir. Adalete, eşitliğe uygun mu diye bakmamıştır. Hazineye para girmesini her türlü değerden üstün görmüştür. 

Bence adam öldürmekle, çevreyi tahrip etmek veya vergi kaçırmak arasında ceza hukuku anlamında bir fark yoktur. Hepsi de sonuçta suçtur. O zaman benim önerim, mahkûmlara yönelik affın da bu kapsamda ele alınarak para karşılığı çıkarılmasıdır. Vergi ve imar barışı ile bedelliden toplanacak paranın hazinenin açığını kapatmasına yetmeyeceği aşikar, Kaldı ki toplumdaki adalet ve eşitlik duygusunun yok olması da kimsenin umurunda olmadığına göre, genel bir af çıkarıp, parasını ödeyeni dışarı çıkaralım. Hiç değilse mağdurlar olmasa da, hazine tatmin olur ve af bir kere olsun belki işe yarar…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar