Ahmet Cemil Balyeli

Ahmet Cemil Balyeli

Bu Fırtına Bizi Nereye Götürür?

13 Haziran 2018 - 14:15

    Muharrem İnce fırtınası bir başladı, pir başladı. Seçim kampanyasını 4 Mayısta Birinci Meclis önünden başlatan Muharrem İnce bu güne kadar 50 ye yakın miting yaptı. Mitinglerin hepsi de coşkulu ve birbirinden kalabalık. Daha,  İzmir, Ankara ve İstanbul mitingleri de sırada bekliyor ve bu mitingler tahminimce bu güne kadar görülmedik kalabalık ve coşkuda olacak.

    Bu fırtına, seçimlerin sonuna kadar devam edecek ve sandığa da yansıması olacaktır. İnsanlar şimdiden bir umut içerisinde, Türkiye’nin birikmiş sorunlarının çözüleceğine dair umut belirdi ve bu umudun peşinden beklenmedik sayıda insanın gideceği de görülüyor. Bu nedenle seçim anketlerine hiç takılmayın. 

    Muharrem İnce’nin her mitinginin ayrı ayrı ele alınıp katılanların kimler oldu,  umutlarının, beklentilerinin, hayallerinin neler olduğu incelemeye tabi tutulmalıdır. Bu incelemenin ileriki dönemlerde uygulanacak politikalara da yön vermesi gerekir. 

    Örneğin, Kadıköy mitingi ile Diyarbakır mitingini ele alırsak, gecenin bir yarısı bir anda mahşeri bir kalabalığın Kadıköy’de toplanması, insanların baskıdan ne kadar bıktıklarını, bir ışık gördüklerinde, zaman ve mekândan bağımsız olarak nasıl peşinden gittiklerini gösteriyor. Diyarbakır mitingi ise Kürt sorununun olduğunu ve bu sorunun ancak Türkiye’nin demokratikleşmesi ile aşılabileceğine olan inancın arttığını göstermektedir.

    Muharrem İnce, ırk, dil, din ayrımı olmaksızın muhalif kesime bir umut bir nefes olmuş durumda, önceki yazılarımın birinde de belirttiğim üzere, CHP nin inandırıcılık sorununu aşmış olması da oluşan bu coşkuda en büyük etken. 

    Toplumsal muhalefetin güçlenmesinde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun hakkını da teslim etmek gerekiyor. Kılıçdaroğlu’nun diğer muhalefet partileri ile yürüttüğü görüşmelerdeki samimiyeti, yapıcı üslubu, çözüm odaklı yaklaşımı olmasa Muharrem İnce’nin bu kadar etkili olamayacağını düşünüyorum. Her ne kadar çoğunluk, başarının tamamının Muharrem İnce’ye ait olduğunu düşünse de ben farklı düşünüyorum. Gelinen aşamanın her ikisinin eseri olduğunu, Kılıçdaroğlu’nun açtığı alanın İnce tarafından mükemmel değerlendirildiğini görüyorum. Aynı zamanda, Kılıçdaroğlu’nun esen fırtınayı yavaşlatmamak için geri planda durduğunu, tüm olgunluğu ve mütevazılığı ile kendisine yönelik söylem ve eleştirilere dahi cevap vermediği ortada. Kısacası Kılıçdaroğlu’da fırtınanın iktidara kadar sürmesi için elinden geleni yapmakta..

 Sandıktan çıkacak sonuç ne olursa olsun, bu fırtına Türkiye’yi bambaşka bir noktaya götürecektir. Bundan geri dönüş artık mümkün değildir. Başta, baskı, şiddet, ayrımcılık, yoksulluk, işsizlik olmak üzere hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına, güzel, güneşli günlerin er veya geç geleceğine, olan inanç artmıştır. 

Gelecek güzel günlere olan umut ve inanç ile;  Ramazan Bayramınızı şimdiden kutlarım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar