Van'da üretilen ve havadaki virüsleri öldüren cihaz için talep patlaması yaşanıyor

İranlı girişimci Mehrdad Fojlaley havadaki virüs, bakteri ve kötü kokuları yok etmek üzere geliştirdiği hava dezenfekte cihazının seri üretimini yapmak için ülkesinden gerekli desteği göremeyince Van İŞGEM’e müracat ederek aldığı izinler sonrası cihazların üretimine başladı. Birçok ülkeden sipariş alan cihaz için talep patlaması yaşanıyor.

Van'da üretilen ve havadaki virüsleri öldüren cihaz için talep patlaması yaşanıyor
26 Mart 2020 - 18:17

Van'da İranlı girişimcinin ürettiği, negatif iyonlarla havadaki zararlı gazları ayrıştırarak temiz havanın içeri girmesini sağlayan hava dezenfekte cihazı, yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor.

Girişimci ve biyomekanik mühendisi Mehrdad Fojlaley, havadaki virüs, bakteri ve kötü kokuları yok etmek üzere geliştirdiği cihazın seri üretimini yapmak için ülkesinden gerekli desteği göremeyince, Van'daki İş Geliştirme Merkezi'ne (İŞGEM) müracaat etti. Kendisine tahsis edilen atölyede üretime başlayan, ISO 9001, ISO 13485 ve CE belgeleri ile Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli izinleri de alan Fojlaley'in geliştirdiği cihaza, son dönemde ilgi arttı. İranlı girişimci, birçok ilin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan ve İran gibi bazı ülkelerden de sipariş almaya başladı. Fojlaley, hava dezenfekte cihazını Sağlık Bakanlığı'ndan onay aldıktan sonra üretmeye başladığını söyledi.