Türkiye Barolar Birliği'nden "Adli Yıl Açılış Töreni" Açıklaması

Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklamada, Başkan Metin Feyzioğlu'nun Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılacağı açıklandı.

Türkiye Barolar Birliği'nden "Adli Yıl Açılış Töreni" Açıklaması
17 Ağustos 2019 - 14:58

Yargıtay Başkanlığı tarafından düzenlenecek olan Adli Yıl Açılış Töreni'ni 17 baronun boykot etmesinin ardından Türkiye Barolar Birliği ise katılma kararı aldığını açıkladı. TTB Genel Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılacağı bilgisi paylaşıldı.

Adli Yıl Açılış Töreni’ne Yargıtay Başkanlığı tarafından Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın davet edilmesi üzerine konunun tüm yönleri ile görüşüldüğünü açıklayan Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, söz konusu davete olumlu yanıt verildiğini belirtti. Açıklamada ayrıca, Başkan Metin Feyzioğlu'nun törene katılacağı ve eskiden beri gelen geleneğin devamı olarak Adli Yıl Açılış konuşmasını yapacağı kaydedildi. Meslektaşların ve milletin beklentisinin sorunların konuşularak çözülmesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Türkiye Barolar Birliği'nin sorunları konuşarak ve iletişim kurarak hep birlikte çözülebileceğine inancın tam olduğu vurgulandı.

2014 Yılında Yaşananlar

Hatırlanacağı üzere, 2014 yılında Danıştay'ın 146. Yıldönümü Töreni'nde kürsüye gelen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşma süresine sinirlenen o dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan töreni terk etmiş ve daha sonraki yıl düzenlenen törenlerde konuşma süreleri tekrar ayarlanmıştı.

Adli Yıl Açılış Töreni’ni Boykot Eden Barolar

Adli Yıl Açılış Töreni'ni boykot eden 17 baro arasında ise; Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Muğla, Balıkesir, Düzce, Aydın, Ordu, Mersin, Hatay, Van ve Şanlıurfa baroları yer alıyor.