Trump ‘Kaşıkçı olayı ciddi’ dedi: Nişanlısı Beyaz Saray’a davet edilecek

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğuna girmesinden sonra kaybolmasının kendileri için çok ciddi bir mesele olduğunu belirterek nişanlısı Hatice Cengiz’i Beyaz Saray’a davet edeceklerini açıkladı.

11 Ekim 2018 - 11:30

Suudi rejiminine muhalif görüşleriyle bilinen Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için başkonsolosluğa gitmişti. Bu tarihten beri gazeteciden haber alınamıyor. Ankara, öldürüldüğü öne sürülen Kaşıkçı’nın hiç binadan ayrılmadığı kanaatinde. Suudiler ise “Binadan ayrıldı” iddiasında. Ancak kamera kayıtları, 2 Ekim günü günübirlik İstanbul’u ziyaret eden ve Kaşıkçı ile aynı saatlerde konsoloslukta bulunan 15 Suudi yolcunun vakayla ilgisi olduğunu gösteriyor.

Senatörlerden Trump’a ‘Bir şeyler yap’ baskısı
Kaşıkçı vakası mevcut Suudi Arabistan rejiminin bir numaralı destekçisi ABD’de de önemli gündem maddeleri arasında.

22 Amerikalı senatör Trump’a gönderdikleri mektupta, Kaşıkçı ile ilgili resmi soruşturma başlatmasını ve sorumlulara yaptırım uygulamasını talep etti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Washington Post gazetesinde yayınlanan mektupta, “Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında sayın Kaşıkçı’ya ilişkin herhangi bir ihlalde rolü olan yabancı kişilere yönelik yaptırım uygulama konusunda karar vermenizi talep ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Trump: Suudilerle birkaç kez görüştüm
Trump da Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, konuyu üst düzey Suudi yetkililer nezdinde birden fazla kez dile getirdiğini söyledi.

Suudilerden konuyla ilgili bilgi isteyip istemediği sordusu üzerine ABD lideri şöyle konuştu: “Her şeyi talep ediyoruz. Ne olduğunu bilmek istiyoruz. Bizim için ve Beyaz Saray için çok cidi bir mesele. İşin kökenine inmek istiyoruz. Bu kötü bir durum. Kaşıkçı’nın kaybolması derinlemesine araştırılmalı. İnsanlar girdiğini gördü ama konsolosluktan çıktığını görmedi.”

Trump, Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’i Beyaz Saray’a davet edip First Lady Melania Trump’la birlikte ağırlayacaklarını da söyledi.

Beyaz Saray Prens Selman’la görüşmüş
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders de yönetimden üst düzey yetkililerin bizzat Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefonda görüştüğünü açıkladı.

Açıklamaya göre son iki günde Selman ile görüşen üst düzey yetkililer arasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı