"Suriye'de IŞİD Tehdidine karşı Partnerimiz SDG"

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey tarafından verilen brifing dolayısıyla basın mensuplarının sorularına yanıt verilmesi esnasında kafa karıştıran ifadeler kullanıldı.

"Suriye'de IŞİD Tehdidine karşı Partnerimiz SDG"
02 Ağustos 2019 - 18:23

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, basın mensuplarına verdiği brifing ile Irak ve Suriye'deki durumu aktardı. IŞİD tehdidinin hala devam ettiğini söyleyen Jeffrey, Türkiye'nin de yoğun bir mücadele verdiği IŞİD tehdidine karşı ABD'nin partnerinin Suriye Demokratik Güçleri olduğunu ifade etti. Bilindiği gibi, James Jeffrey'nin ifade ettiği SDG'nin ana yapısını terör örgütleri PKK ve YPG oluşturuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales ile birlikte brifing düzenleyen James Jeffrey, IŞİD ile yürütülen mücadelede koalisyonun durumu hakkında bilgiler verdi. Irak ve Suriye'de IŞİD tehdidinin sürdüğünü belirten James Jeffrey, mücadelenin devam ettiğini söyledi.

2013 yılından bugüne kadar terör örgütü IŞİD ile mücadele eden Türkiye, hem ABD'nin ve hem de bölgedeki müttefiklerinin en önemli partneri olarak dünya kamuoyu tarafından takdir görüyordu. Ancak, geçtiğimiz aylarda ABD ile Türkiye arasında krize sebep olan SDG'ye silah desteği verilmiş ve lojistik olarak da destek sağlanmıştı.