Stresle kilo arasında ilişki saptandı

Sadece stresli olduğumuz zaman tükettiğimiz besinlerin değil, stres seviyesinin belli bir süre boyunca yüksek olmasının da kilo alımına sebep olduğu ortaya çıktı

11 Ekim 2018 - 10:59 - Güncelleme: 11 Ekim 2018 - 11:39

ABD'deki Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, ilk kez stres ile kilo alma arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu kanıtladı. Sağlıklı insanlarda yağ hücrelerinin yüzde 10 oranında her yıl yok olduğunu ve yerine sağlıklı yeni yağ hücreleri geldiğini belirten uzmanlar, bu oranın gündüz-gece hormon döngüsüne bağlı olduğunu ancak bu döngünün gece bozulması halinde sağlıksız yağ hücrelerinin, özellikle de bel çevresinde oluşmaya başladığını ispat etti.

ÖZELLİKLE GECELERİ...
Araştırmayı kaleme alan kimya ve sistem biyoloğu Doç. Dr Mary Teruel, stresin zamanlamasının büyük önem taşıdığını belirterek "Yaptığımız çalışmanın sonucuna göre eğer gündüz vakti gözle görülür bir şekilde strese giriyor, stres hormonu salgılıyorsanız kilo almazsanız, çünkü stres hormonunu gündüz salgılıyorsunuz. Ancak kronik, devamlı strese girdiğiniz ve stres hormonu salgıladığınız zaman geceyse bu durum kilo almanıza neden olacaktır" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı