STEM Uygulamalarıyla Çocuğunuzun Zeka Gelişimine Katkıda Bulunun

Özellikle son dönemlerde artan şehirleşmeye bağlı olarak oyun alanlarının azalması, çocukların zamanlarının büyük kısmını evde geçirmesine sebebiyet vermektedir

STEM Uygulamalarıyla Çocuğunuzun Zeka Gelişimine Katkıda Bulunun
12 Aralık 2019 - 11:16

Özellikle son dönemlerde artan şehirleşmeye bağlı olarak oyun alanlarının azalması, çocukların zamanlarının büyük kısmını evde geçirmesine sebebiyet vermektedir. Uzmanlar sokağa çıkmayan, üzerini kirletmeyen, sosyalleşemeyen çocukların; evde zamanlarını televizyon, bilgisayar ve konsol oyunlarda geçirdiğinin altını çizerken; benzer şekilde çocukluk dönemi geçirenlerin öğrenme kabiliyetlerinin düşük, pratik zeka ve yaratıcılıktan uzak olduklarını belirtmektedir.
Bu noktada çoğu eğitim bilimcinin hem fikir olduğu asosyalleşmiş, bilgi ve beceri eksikliği olan, yaratıcı düşünmeden uzak nesillerin ortaya çıkmasının altındaki en büyük nedenin merak duygusundan yoksun çocuklar olduğu belirtilmekte. Dolayısıyla merak ve istek problem çözmenin ilk adımını oluştururken; düşünmek, farklı alternatifler geliştirmek ve üretmek, başarılı bir sürecin devamı için olmazsa olmazdır.
Peki çocuklarımıza merak duygusunu, araştırma ve öğrenme isteğini nasıl aşılayabiliriz? Cevabı çok basit, tüm dünyada başarısını kanıtlamış yepyeni bir öğrenme metodu olan STEM eğitimleri sayesinde. Bugünkü kişisel gelişim içeriğimizde başarısı kanıtlanmış ve herkesin merak ettiği STEM eğitimi nedir sorusuna yanıt verecek, eğitimler sayesinde çocukların başarısına yapabileceğimiz katkıları inceleyeceğiz.
 
STEM Eğitimi Nedir?
Bu eğitim çocuğunuzun küçük yaşta teknoloji, bilim, mühendislik ve matematiği eğlenerek öğrenmesini sağlama temelinde; onların araştırma ve tanımlama, keşfetme ve düşünme, üretme ve geliştirme, yapılanı test etme ve en önemlisi başarısını sergileme alışkanlığı kazanmasını kolaylaştırarak, bu sayede zihinsel gelişimlerini tamamlamalarını hedefleyen yeni metot öğrenme sistemidir.
Klasik yap-boz tekniğinden farklı olarak STEM eğitimlerinin faydası, kendin yap setleri sayesinde matematik, bilim, teknoloji ve mühendislik disiplinlerini bir arada kullanmayı öğrenmesi; ortaya elle tutulabilir bir eser ortaya koyabilmesi açısından önemlidir. Bu sayede çocuk, temel mühendislik becerisini yaratıcılığıyla birleştirerek, mekanik, fizik ve teknolojinin bağlantısını öğrenerek ve bunu matematiksel şekilde kurgulayarak gerçekleştirmekte ve “kendim başardım” kazanımıyla, bir sonraki adımı planlamasını sağlamaktadır.
Ebeveynler ise STEM uygulamaları yardımıyla, çocuklarının ev içi etkinliklerinde onlara değer yaratırken, aynı zamanda iyi bir gelecek sunmanın da ilk adımını atmış oluyor. Özellikle eğitim ve öğretim sistemleriyle, dünyada başarı trendini yakalayan ülkelerde tercih edilen STEM eğitimleri, geleceğin tasarımcılarını, yazılım mühendislerini, mimarlarını yetiştirme noktasında önemli metotlardan birisi olarak açıklanmaktadır. Buradan hareketle STEM eğitiminin faydaları hakkında aşağıdakileri söyleyebilmek mümkündür:

  • STEM setleri, çocukların fen, teknoloji ve tasarım yeteneklerini arttırır.
  • STEM eğitimleri sayesinde çocuğa planlama, düşünme, alternatifler oluşturma ve sonuca ulaşma noktasında rehberlik edilir
  • STEM materyalleri, başarmanın ve ortaya fiziksel bir kazanım sunmanın sevincini yaşar
  • Bu eğitimler sayesinde hızlı karar verme ve pratik düşünme seviyeleri yükselir
  • Grup halinde yapılan STEM eğitimleri, çocuğun sosyalleşmesini sağlarken, kendi yeteneklerini keşfetmesinde yardımcı olur.
  • Deneme – yanılma yöntemlerini öğrenmesini sağlar.
  • Diğer eğitim metotlarına göre çok daha kısa sürede başarıya ulaşılabilir ve sürekliliği yüksektir.
Tüm bu faydalardan hareketle uzmanlar STEM uygulamaları seçimi konusunda ebeveynleri uyarmaktadır. Çünkü STEM eğitimi adı altında piyasada satılan bir çok ürünün aslında eğitici ve öğretici yanı bulunmamakta tam tersine çocuğun gelişimini olumsuz etkilediği belirtilmektedir. Ayrıca sağlıksız koşullarda üretilen ve organik olmayan materyallerden hazırlanan STEM setleri, faydadan çok zarar vermektedir.
Bu nedenle önerimiz uzman eğitmen, psikolog ve eğitim bilimci kadrosuyla, tamamen zihinsel gelişime yönelik organik malzemeler kullanılarak hazırlanan Stemist Box setlerini tercih etmeniz yönünde olacaktır. 4-14 yaş arası anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin beceri düzeylerine göre hazırlanmış birbirinden farklı STEM etkinlikleriyle siz de çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.