Son dakika: Kılıçdaroğlu, sokağa çıkma yasağı çağrısında bulundu: Sorun 'Evde tut' aşamasına geçmiştir

Son dakika: Koronavirüsle mücadele süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır“ dedi.

Son dakika: Kılıçdaroğlu, sokağa çıkma yasağı çağrısında bulundu: Sorun 'Evde tut' aşamasına geçmiştir
28 Mart 2020 - 14:17

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerle ilgili açıklama yayınladı. 'Evde Kal' başlıklı açıklamada Kılıçdaroğlu, ''Geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantinaya ihtiyaç olduğu açıktır.'' dedi.

''KAMUOYUNDA KARANTİNA BEKLENTİSİ VAR''

Koronavirüs salgını nedeniyle, kamuoyunun genel bir sokağa çıkma yasağı ve karantina beklentisi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Ancak bu talepler karşısında Sayın Erdoğan ile birlikte Sayın Sağlık Bakanı ve Sayın İçişleri Bakanı da sıklıkla "Herkes kendi OHAL'ini ilan etsin diyor." ifadelerini kullandı.

''OHAL İLAN ETMEK GEREKLİDİR''

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında OHAL vurgusu yaparak, ''Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için OHAL ilan etmek gerekmemektedir. Sorun, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun iktidara verdiği yetkilerin zamanında ve yeterince kullanılamaması sorunudur.'' dedi.

''İKTİDAR ÖNLEM ALMAKTA ZAFİYET GÖSTERMİŞTİR''

''İçişleri Bakanlığı 22 Mart 2020 tarihli genelgesiyle, valiler eliyle 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarla, kronik hastalıkları olanların sokağa çıkmalarını ülke genelinde yasaklamıştır. Ama sokağa çıkmaları yasaklanmayanların, akşam eve döneceklerini düşünmemiştir.'' sözlerinin yer verildiği açıklamada, ''İktidar maalesef bu güne kadar salgın ile ilgili önlem almakta önemli zafiyetler göstermiştir. Testlerin yaygınlaştırılmasındaki gecikmeler, sınırların kapatılmasındaki gecikmeler, ulaşım kısıtlamalarındaki gecikmeler bunlara örnek verilebilir.'' denildi.