Prof. Dr. Nevzat Tarhan: "Bu çağda genç olmanın en zor yaşam tecrübesi"

Medeniyet İnşası Topluluğunun davetlisi olarak Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Atatürk Konferans Salonunda gerçekleşen Bilinçli Genç Olmak adlı söyleşiye katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: "Bu çağda genç olmanın en zor yaşam tecrübesi"
25 Şubat 2020 - 11:06

Bu çağda genç olmanın en zor yaşam tecrübesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan: "İnsanın hayatında gençlik evresi çok önemli bir geçiş dönemi ve aynı zamanda kırılgan bir alandır. Gençlik dönemine delikanlılık denilmesi tesadüf değildir. Bunun sebebi gençlerimizin özellikle bu dönemde kısmi şizofrenik davranışlar sergilemesidir. Bu süreç erkeklerde daha uzun sürebilmektedir. İniş çıkışların yaşandığı gençlik dönemini ayrıca günümüz şartlarında da değerlendirmememiz gerekmektedir. Bu çağda ailelerimize bu döneme denk gelen çocukları var ise onlarla daha çok vakit geçirmelerini öneriyoruz.'' dedi.

AİLELERİN TUTUMLARI ÖNEMLİ

'' Gençlik dönemi öncesinde aile içerisinde koruyucu bir yapıya sahip olan çocuğa gençliğe geçiş esnasında hem korunaklı hem de özgür hissettirilmesi gerekiyor. Bu dönem arkadaş edinmelerin, doğrulara ulaşmanın yaşanacağı dönemdir. Bu doğrultuda çocuğa hem aileye ait olduğunu hem de özgür bir birey olma yolunda ilerlediğini hissettirmemiz gerekir. Ailelerin bazı tutum hatalarında bulunduğunda gençliği elinden kaçırabiliyor." diyenProf. Dr. Nevzat Tarhan, gençlik evresinde ailenin tutumuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan