Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli, en az 40 günlük bir süreç olabilir

Türkiye’de aşı uygulamasına başlanırken, aşı olanların kısıtlamalardan muaf tutulması tartışmaları da gündeme geldi. Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, antikor seviyesinin kriter olabileceğini söyledi ve “Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli en az 40 günlük bir süreç olabilir“ dedi.

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli, en az 40 günlük bir süreç olabilir
22 Ocak 2021 - 00:50

Koronavirüs salgınında alınan tedbir kararlarının ardından vaka sayıları hızla düşerken, kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı merak konusu oldu. Kısıtlamalarla ilgili görüşlerini paylaşan Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, "Kısıtlamaların amaçlarından biri de hastanelerin yoğun bakım yataklarının boşaltılması ve sağlık çalışanlarının üzerindeki yükün daha da azaltılmasıydı. Şahsi kanaatim; aralık ayından itibaren uygulanan kısıtlamalarla başarılı olundu ama bu kısıtlamaların hafifletilmesi süresince yapılan işlerin sonucunun kalıcı olması için kurallara uyma konusunda bıkkınlık ve umursama gibi durumlara dahil olmadan bu sürecin net bir şekilde devam ettirilmesi gerekiyor" dedi.

ŞUBAT AYININ SONUNU İŞARET ETTİ

Sabah'tan Zeynep Akbaş'ın haberine göre, kısıtlamaların hafifletilmesine yönelik dün ilk adımın atıldığını aktaran Oğuztürk, "Özellikle 8. ve 12. sınıflardaki sınava girecek öğrencilerin yüz yüze eğitimi konusunda özel kuruluşlarla ilgili bir süreç başlatıldı. Bu anlamda, kısıtlamaların vaka sayılarındaki etkisiyle doğru orantılı bir karar diyebiliriz. Benim de şahsi kanaatim; kısıtlamaların azaltılması sürecinde önceliğin üretim ve eğitim alanında olmasıdır. Kişisel olarak kısıtlamaların ancak şubat ayının sonundan itibaren hissedilir derecede ortaya çıkabileceğini düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.