Paylan: Erdoğan ve Bahçeli Çok Fazla Suç İşlediler

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesini 'Milliyetçi bloğun 2019 stratejisi' diye yorumlayan HDP Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündemde tutulan 'idam' tartışmalarına ilişkin ise 'Türkiye’yi AİHM’den çıkarma hesabı olarak görüyorum' dedi.

Paylan: Erdoğan ve Bahçeli Çok Fazla Suç İşlediler
26 Şubat 2017 - 13:33

HDP Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündemde tutulan “idam” tartışmalarını değerlendirdi.

Erdoğan’ın “Gerekirse referandumla idamı getiririz” şeklindeki açıklamalarına değinen Paylan, “İdam kararının gündemde tutulması Türkiye’yi AİHM’den çıkarma hesabı olarak görüyorum” yorumunda bulundu.

T24’ten Hülya Karabağ’a konuşan Paylan “idam” tartışmalarına ilişkin şunları söyledi:

''İdam tartışmasının gündemde tutmasının en büyük sebebi Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli. Çok fazla suç işlediler. Bu dönemde son iki yıldır özellikle darbeden sonra çok insanı mağdur ettiler. Binlerce insanı mağdur ettiler. Bunların yalnızca AİHM’den dönecek tazminatları milyarlarca lira ya da dolar olacak. AİHM’den hak ihlalleri ilgili mahkumiyet olacak. Tüm bunlara karşı idam kararınının gündemde tutulması Türkiye’yi AİHM’den çıkarma, Avrupa Konseyi’nin çıkarma sonra AİHM’den çıkarma hesabı olarak görüyorum.''

Paylan HDP Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesi ve tutuklu milletvekilleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Paylan bu durumun referandumun ötesinde stratejik bir plan olduğunu belirtti. Paylan “MHP’ye yedeklenen AKP ile birlikte bir milliyetçi bloğun ortak hareket etme stratejik anlayışının bir sonucu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Paylan’ın değerlendirmeleri şöyle:

''Yüksekdağ, Van milletvekili ve aynı zamanda Türkiye’nin 3. partisinin eş genel başkanı. Geçmişte pek çok milletvekili ceza aldı, Türkiye’de hiç bir zaman demokratik bir yargı olmadı, objektif bir yargı olmadı ama buna rağmen Meclis direndi. Çünkü buradaki her bir milletvekilini hukuku 550 milletvekilinin hukukudur. Pek çok milletvekili geldi geçti ama milletvekiline dokundurulmadı.

Hatta Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili Meclis’te bu kararı kaldıran siyasi yasağını kaldıran bir anlayış hakim oldu. Ama maalesef,  demokrasiye doğru yürüyen bir Türkiye rayından çıktı. Her ne olursa olsun yolumuz demokrasiye doğruydu, Batı’ya doğruydu, Türkiye son bir buçuk yıldır o yoldan çıktı.

Yapılan her şeyi de beka meselesi ve Türkiye’nin varlık meselesi, ‘mevzubahis vatansa gerisi teferruattır’ diye gösteriyor. Maalesef Türkiye adına, ülkem adına karanlık günler. Bütün bu uygulamalar şunu getirecek; ‘Türkiye Türkün devletidir, Sünnilerin devletidir ve Recep Tayyip Erdoğan’ın anlayışının devletidir, MHP’nin ideolojisinin devletidir’ düşüncesinin tahkim etmek için bütün bu acıları yaşıyoruz.

Mesele bir kaç milletvekilinin tutuklanması değil; bunun yalnızca referandumla ilgili bir şey olduğunu düşünmüyorum çok daha stratejik bir plan olduğunu düşünüyorum. 2019’a doğru herhangi bir zamanda erken seçim olabilir veya baskın bir seçim olabilir. Bu milliyetçi blogun yani MHP’ye yedeklenen AKP ile birlikte bir milliyetçi bloğun ortak hareket etme stratejik anlayışının bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Bunun da tek bir hedefi vardır Kürtlere ve diğer haklara ve inançlara o eşitlik hayallerini vermemek ve burası Türkün devleti, burası Sünni Müslümanların haklarının esas olduğu devlet, ya sessiz olup bizim verdiğimiz kadarıyla razı olacaklar ya da biz onları hapsedeceğiz,  vekilliklerini düşüneceğiz düşüncesinin sonucudur.

2019’a yönelik stratejik bir plan olduğunu düşünüyorum. Bu çabalarının nafile olduğunu da düşünüyorum ciddi acılar yaşayacağız, ciddi anlamda kaosa bir dönem gideceğiz,  Türkiye insanını vicdanına güveniyorum. Bizi Hayır’ı becerirsek bu iş daha kolay olacak ama birlikteliğin kaybedeceği ilk raund olacak ama onlar belki zorlayabilirler zorlarlarsa toplumun vicdanına güveniyorum.

Türkiye’nin tekrar demokrasi yoluna sokacak o sağ mahalleden bir dinamiğe ihtiyacımız var. Sağ mahalle orada daha demokratik çoğunluk AB’ye doğru bakan bir anlayış hakimdi. O anlayış, yeni bir liderliğe siyasi inisiyatife ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Öyle bir inisiyatif çıktığında mutlaka o mahalle tekrar bölünecek. Bölündüğünde yüzde 40- 50’lilik blogu tekrar yeni bir liderle her şey değişecek''