Neredeyse her şeye birebir: Balın faydaları

Gündelik hayat içerisinde kahvaltı sofralarını süsleyen doğal tatlı bal aynı zamanda vücuda çok büyük yararları bulunan bir ürün.

Neredeyse her şeye birebir: Balın faydaları
12 Temmuz 2019 - 13:26

Gazete Demokrat/ Halk arasında da kabızlık, nezle ve öksürüğe karşı tüketilen bir ürün olan bal, vücudun dinç ve zinde kalmasında da büyük rol oynuyor.

Arılar tarafından üretilen ve üretildiği bölgeye göre tadında değişiklikler meydana gelen bal, içerdiği vitaminler, minareller ve aminoasitler sayesinde sağlıkta kilit rol oynayan doğal ürünlerden biri. Çocuk gelişimi konusunda da önem taşıyan bal tüm bunların yanı sıra kansere karşı da tavsiye edilen ürünler arasında yer alıyor.

Balın faydaları neler?

Müthiş bir uyum içerisinde çalışan arılar tarafından toplanan nektarların yine arılar tarafından enzimle değişime uğratılarak üretilmesi sonucu oluşan bal neredeyse vücudun her bölgesinde oluşan rahatsızlıklara karşı tüketilebiliyor. Sağlık açısından akademik olarak 70'i aşkın konuda tüketimi tavsiye edilen balın yararları şu şekilde;

Mide ve bağırsak gazlarına karşı izole görevi gören bal, şişkinlik, kabızlık gibi sorunlara karşı halk arasında tüketimi yaygın bir ürün.

Öksürüğe karşı doktorların da tavsiye ettiği bal, çeşitli baharatların da karıştırılmasıyla tüketildiğinde balgam söktürücü görevi görüyor.

Barındırdığı antibakteriyel özelliği sayesinde doğada yüzyıllarca dursa da anca şekerlenen bal çeşitli zehirlenmelere karşı da etki göstererek vücuda ferahlama hissi veriyor. Arıların ürettiği bu tatlı besin bakteriyel özellik taşıması nedeniyle aynı zamanda açık yaralara da uygulanabiliyor.

Limon ile tüketildiğinde nezleyle mücadelede önemli bir rol oynayan bal aynı zamanda çörek otuyla tüketildiğinde sırt ağrılarına da birebir geliyor.

Süt karıştırılarak içilen bal ağrı kesici görevi görüyor. İkili karışımda tüketilen bal, vücut ağrılarını kısa süre içerisinde dindirmesiyle de biliniyor.

Akademik olarak yapılan çalışmalarda balın karaciğere iyi geldiğinin de ortaya konulması, hali hazırda siroz hastalarına önerilen balın sağlık açısından değerini katladı.

Gargara yapılan balın diş etlerine ve normal yolla tüketilen balın göze iyi geldiği için tüketildiği biliniyor.

Kanser hastalarının da hastalıklarına karşı tükettiği bilinen bal, kanser hücrelerinin bölünme ve çoğalmalarının engelleyicisi olarak görülüyor.