NATO Zirvesi sona erdi! Londra Bildirgesi yayımlandı

Londra’da liderlerin bir araya geldiği NATO Zirvesi sona erdi. NATO Zirvesi sonrası madde madde alınan kararlar açıklandı.

NATO Zirvesi sona erdi! Londra Bildirgesi yayımlandı
04 Aralık 2019 - 23:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı Londra'da gerçekleştirilen NATO Zirvesi sona erdi. Zirve sonrası Londra Deklarasyonu yayımlandı.

Bildirgede şu maddelere yer verildi:

* Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor.

* Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız.

* ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı.

"ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg katılımcı ülkelere hitap etti. Stoltenberg'in açıklamalarından satır başları şu şekilde; Baltık ülkeleri ile Polonya için yapılan planlar için mutabakata varıldı. NATO kurulduğundan beri fikir ayrılıkları olmuştur.

Üyelerimiz iletişim alt yapısının güvenliği konusunda mutabık kaldılar. Müttefiklerimiz aynı zamanda ortak yük paylaşımı konusunda görülmemiş iş birliği yaptı. Avrupa ve Kanada 130 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu tarihte görülmemiş bir rakamdır. NATO'yu güçlendirecektir. Enerji alt yapımızın korunması ve teknolojik üstünlüğümüzü korumak için önemli kararlar alındı.