Modern insanlığa ait en eski insan fosili bulundu

Yunanistan'da yapılan kazılarda modern insanlığa ait en eski insan fosilleri bulundu.

Modern insanlığa ait en eski insan fosili bulundu
11 Temmuz 2019 - 20:54

Gazete Demokrat/ 1970'li yıllarda Güneybatı Yunanistan'da yer alan bir mağarada bulunan iki insan fosili modern imkanlar kullanılarak tekrar incelendi. Daha önceki imkanlarla neandertal olarak tanımlanmış fosillerden birinin aslında 210 bin yıl önce yaşamış bir homo sapiens olduğu ortaya çıkarıldı. Modern insanların Afrika'yı tahmin edilenden önce terk ettiğine dair ispat niteliği taşıyan keşifle beraber geçmişte kabul edilmiş bazı bilgileri geçersiz kıldı.

Dijital ortamda tekrar incelendi
Bilim insanları tarafından dijital ortama aktarılan kafataslarının incelenmesi sonucu ortaya çıkan gerçekle beraber bilinen ilk modern insan olduğu saptandı. Bilim insanları daha önceki araştırmalar doğrultusunda ilk homo sapienslerin Afrika'da yaşadıklarını, buradan diğer bölgelere yayıldıklarını düşünüyorlardı. Ancak yeni elde edilen bulgular sayesinde ilk insanın tahmin edilenden 50 bin yıl önce Afrika'dan ayrıldığını kanıtladı.

Bilim insanlarından Katerina Harvati konuyla ilgili olarak insanların eski dünyaya yayılmalarının çok hızlı gerçekleştiğini ve bunu yapmak için birden fazla girişimde bulunduklarını söyledi. Harvati'nin meslektaşı Eric Delson da ilk insanların Afrika'dan çıkabilmek adına Levant bölgesini kullanarak Kuzey ve Batı yönlerine gitmeye çalıştıklarını ancak bu göç denemelerinin hepsinin başarılı olamadığını ifade etti.