MHP İlçe Başkanı Gözütok: AK Parti'yle ittifak yapacağımız algısı yaratılmış

Milliyetçi Hareket Partisi Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok, Gazete Demokrat'a yerel seçim sürecini değerlendirdi. Gözütok yerel seçim için aday adayları olduğunu, AK Parti'yle ittifak yapacakları iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

11 Ağustos 2018 - 10:55 - Güncelleme: 11 Ağustos 2018 - 11:45

Gazete Demokrat/ Oğuz Can Demirören - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok, gazetemize seçim sürecine dair röportaj verdi. İlçede MHP'nin AK Parti ile ittifak yapacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Gözütok, seçim süreci için 3 ismin başvuru yaptığını, yerel seçimlere hazırlandıklarını belirtti.

Oğuz Can Demirören - Öncelikle merhaba, yazdığım "Kemalpaşa'nın Aday Adayları" başlıklı köşe yazısının ardından arayarak Kemalpaşa'da MHP'nin AK Parti'yle yerel seçimlerde ittifak yapacağı iddiasını dillendirdiğim sitem etmiştiniz. Bu iddiaya bir açıklık getirmek gerekirse ne söylemek istersiniz?

Mustafa Gözütok - Yerel seçimlerle ilgili Kemalpaşa'da Milliyetçi Hareket Partisi her dönem olduğu gibi bu dönem de en güçlü adayla çıkacaktır. Her zaman da yerel seçimlerde söz sahibidir, güçtür. Kamuoyunda Milliyetçi Hareket Partisi belediye başkan adayı çıkartmayak algısı yaratılmış. İttifak yapacakmış algısı yaratılmış. Ben bunu her yerden duyuyorum, sizin gazeteniz aracılığıyla tüm Kemalpaşalı hemşehrilerime açıklama istiyorum. Milliyetçi Hareket Partisi'nin gündeminde ittifak diye bir şey yok, asla yok. Biz Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir ittifak yaptık. Büyüklerimiz öyle uygun gördüler. Şu anda o zamanda hatırlarsınız yerel seçimlerle ilgili bir ittifak iddiası ortaya atılmıştı. Hayır demiştik, her iki taraf da hayır demişti. Bize ittifak yapılacak, ona göre hazırlık yapın diye bir talimat gelmedi. 

Bana yarın genel merkezden, Kemalpaşa'da Milliyetçi Hareket Partisi ittifak yapacak ve şu partiyle yapacak diye,  bir talimat gelirse AK Parti olur büyük ihtimalle, tabi ki o zaman biz tekrar çıkar kamuoyu açıklamasını yaparız. Ama gündemde öyle bir şey yok. Olursa biz de söyleriz. Çok fazla konuşmanın anlamı yok. Liderimiz bize neyi uygun görürse, neyi emrederse o şekilde yaparız. Birilerini belediye başkanı yapmak için uğraş vermeyiz. 

"7 ay kalmasına rağmen herhangi bir ittifak söylentisi mevcut değil"

Oğuz Can Demirören - Kemalpaşa'da yerel seçimlerde MHP'den bir aday adayının çıkmaması oldukça konuşuldu. Hatta ben de dahil olmak üzere bunu MHP'nin aktif olarak yerel seçimlere hazırlanmadığına yoranlar da oldu. İttifak tartışmasını da hararetlendiren bu oldu, bu konu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Mustafa Gözütok - Cumhur İttifakı oldu, yerelde de ittifak olabilir mi? Ben tahmin etmiyorum ama şartlar neyi gerektirir, büyüğümüz neyi emreder neyi uygun görür, ona göre hareket ederiz. Ama şu anda 7 ay kalmasına rağmen herhangi bir ittifak söylentisi mevcut değil, biz bilmiyoruz, duymadık. Onun için de biz çok hızlı şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. İttifak yapılacaksa da bizi bilgilendirmeleri gerekli diye düşünüyorum. Çünkü ona göre çalışmalar yapacağız, o ara bakacağız göreceğiz. Büyüklerimiz neyi emreder uygun görürse... Son kez net bir şekilde söylüyorum Milliyetçi Hareket Partisi'nin gündeminde yerelde ittifak kesinlikle yoktur. Bunu Kemalpaşa'da bütün hemşehrilerimiz bunu böyle bilsin. Ama siyasi aktörler var Kemalpaşa'da bunlar bir algı yaratıyor olabilirler. İşte neden bir tane belediye başkanı adayının ismi yok. Milliyetçi Hareket Partisi'nin tarihine bakarlarsa biz hiçbir zaman bu tür oyunları yapmadık zaten. Biz gerektiği zaman, gerektiği yerde liderimizin uygun gördüğü yerde ve saatte açıklama yaparız. Onun haricinde Milliyetçi Hareket Partisi ideolojik bir partidir, liderine bağlı bir partidir. Bizim büyüklerimiz var burada, il başkanımız var. İl başkanımız genel merkezden aldığı talimat doğrutulsunda ne zaman uygun görürse,  biz de o zaman çıkar açıklarız. Bana yarın açıkla desinler, ben yarın üç tane belediye başkan aday adayımızı açıklarım. Biraz bizi takip ederlerse, bizim çok sessiz kalmadığımızı fark ederler. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak tüm çalışmalarımızı, yerini, zamanını, zeminini uygun gördüğümüz dakikada yapıyoruz. Burası kanarya sevenler derneği değil, burası ideolojik bir parti. Bizim halka oyun oynayacak halimiz yok, halkı kandıracak halimiz yok. Birileri kendi kafasına göre atıyor, kendilerinin bileceği iştir.

"Karşılıksız sevenler asla kaybetmezler."

Oğuz Can Demirören - MHP'nin beklenenin aksine hiç oy kaybetmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Netice itibariyle Kemalpaşa'da da oy vermek bir yana oylarınızı olduğu gibi korudunuz.

Mustafa Gözütok - Cumhurbaşkanlığı seçiminde Milliyetçi Hareket Partisi liderinin emrine uyarak sayın Tayyip Erdoğan'a oy vermiştir. Oy kaybı da yaşamamıştır. MHP Kemalpaşa'da da Türkiye ortalamasını yakalayan tek ilçedir. Biz liderimizin emirlerini uyguladık, eksiksiz, firesiz ve karşılıksız olarak oyumuzu verdik. Karşılıksız sevenler asla kaybetmezler. Bunun için biz her şeyi karşılıksız yaptık. 

"3 kişi belediye başkan adaylığı için başvurdu"

Oğuz Can Demirören - Kesin bir dille yerel seçimlere hazırlandığınızı belirttiniz. MHP'nin aday adayları hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Mustafa Gözütok - Biz belediye başkan adayımızı hazırlıyoruz, şu an için 3 kişi belediye başkan adaylığı için başvurdu. İsimlerini açıklamıyoruz, açıklamak istemiyoruz. Üst düzey memur olanlar var aralarında. Ama önemli olan şu biz Cumhur İttifakı yaptık, millet de böyle bir algı yaratıldı. Ben Kemalpaşa ilçe başkanı olarak kararını verecek merci ben değilim. Ben şu anda görevimi yapıyorum, çok az bir zaman kaldı. Onun için belediye başkanımızı belediye meclis üyelerimizi hazırlayacak şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz. 

Oğuz Can Demirören - MHP'nin Kemalpaşa'da kazanması durumunda nasıl bir belediyecilikle karşılaşacağız?

Mustafa Gözütok - Kemalpaşa'yı yerel seçimlerde milliyetçi bir belediye başkanıyla tanıştıracağız, kesinlikle amacımız bu. Bu sefer gayet profesyonel bir çalışma yapıyoruz, seçimi alacağımıza inanıyoruz. Gerisi halkımızın takdiri. Kemalpaşa en azından bir hizmet görür. Bunun örnekleri var, Aliağa var, Manisa var, Turgutlu var. Kemalpaşa hizmet görür. Müthiş çalışmalar olur. 

"Arif Başkan bence Kemalpaşa'da güzel projelere imza attı"

Oğuz Can Demirören - Mevcut yönetimi değerlendirmek gerekirse, neler düşünüyorsunuz?

Mustafa Gözütok - Ben direkt gireyim konuya, mesela Arif Başkan bence Kemalpaşa'da güzel projelere imza attı, güzel işler de yapıyor. Allah razı olsun kendisinden. Daha önce Rıdvan hoca da güzel işler yaptı. Hizmet etmek için seçiliyorlar zaten. Hizmetlerinden ben memnunum. Siyaseten tabi eksikler var, eleştireceğimiz noktalar da var. Bunları da meydanlara çıktığımız zaman söyleriz. Ama şu bir gerçek, hakkını yememek lazım, Arif başkan Kemalpaşa'ya bence müthiş hizmetler yaptı. Yani ben biliyorum bir Gölpark projesi yaptı, bir belediye başkanının bir dönemini götürecek büyük bir projedir. Kemalpaşa'nın tanıtılması için iyi bir şeydir. Kim Kemalpaşa'ya hizmet ediyorsa biz teşekkür ederiz. Söyleyeceklerimizi de zamanı geldiği zaman meydanlara çıkacağımı zaman söyleriz.  Kim olursa ona destek veririz Kemalpaşa'ya hizmet etmesi için elimizden geleni de yaparız.  Öyle muhalefet olsun diye hiçkimseyi eleştirecek durumumuz yok. Ben Arif başkanın güzel şeyler yaptığını düşünüyorum. Ama eleştirecek noktaları da var. Eksiklerini de biz zamanı geldiği zaman meydanlara yerel seçimler için çıktığımı zaman söyleriz. Şimdi Kemalpaşa'ya hizmet etmek için koltuğa oturan adamın önünü kesmeye gerek yok. Şimdi söylediklerimiz dedikodudan ibaret olur, iki gün sonra unutulur.

"Kemalpaşa Yunanistan'a bağlı bir ilçe değil"

Oğuz Can Demirören - Kemalpaşa'nın en büyük sorunu nedir?

Mustafa Gözütok - Kemalpaşamızın en büyük sorunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'yle koordineli çalışamaması bence. Görüyoruz işte yolları, bir buçuk 2 senedir bu yollar düzelemedi. Arif başkan kendi başına bir şeyler yapmaya çalışıyor. Hatta belediye bütçesinin üzerinde bir şeyler yapıyor. Nasıl bir sistem kurduysa kurmuş, yapıyor. Ama tek bir sıkıntısı Kemalpaşa büyüyor. Mesela yollar yetmiyor, çevre yolu yetmiyor, trafik oluşmaya başladı.

Halka açık spor salonları, gençlere yönelik aktiviteler yapılmıyor. İşte köylerimizle daha içli dışlı olunabilir. Ama en büyük sıkıntı hizmet noktasında Büyükşehir ile koordineli çalışılmaması. Bunda bir yarış halinde olduklarını görüyorum. Yolun bir tarafına Kemalpaşa Belediyesi bir tarafına Büyükşehir Belediyesi bir ekran koymuş. Büyükşehir bir ekran koymuş bana Buca'da ve Karşıyaka'da yaptığı işi gösteriyor. Kemalpaşa'da yaptığı bir işi gösteremiyor. Bana yaptığın şeyi göster. Bir de halkımızda Büyükşehir'in görevlerini bilmiyor zannedersem, Kemalpaşa Belediyesi'nden bekleniyor bazı şeyler.

Şu ekranlardan çok rahatsızım. En çok rahatsız olduğum ekranlar büyükşehirinki çünkü Kemalpaşa Yunanistan'a bağlı bir ilçe değil. Kemalpaşa İzmir'in en güzel ilçelerinden bir tanesi. Büyükşehir Belediye Başkanımız bunu oraya koyduysa artık Kemalpaşa'ya da bir el atsın, hizmet noktasında bir şey yapsın. Karşıyaka'da yaptığı hizmet beni çok da bağlamıyor. Kemalpaşa'da yaptığı hizmetleri koysun. 

"Ben kentsel dönüşümün Kemalpaşa'da başlayabileceğini sanmıyorum"

Oğuz Can Demirören - Kemalpaşa'da uygulanması planlanan kentsel dönüşüme dair ne düşünüyorsunuz?

Mustafa Gözütok - Kentsel dönüşümle ilgili çok net bir şey söyleyeyim. Benim aşağıda bir bahçem var, dededen kalma. İçinde bir tane ev var, bir tane daha ev yapamıyorum. Tapulu yerim, kendi evim, içine bir ev daha yapamıyorum. İnsanlar dağı taşı parsellemişler. Gerçi şimdi imar affıyla beraber bunlar hak sahibi oldular. Ben Atatürk mahallesinde bir kaç yer gezdim. İnsanlar şöyle ev yapmış, kolon yok üstüne beton atmış. Yani Allah korusun devletin buna bir an önce el atması lazım. Kentsel dönüşüm de adına ne dersen de bu evlerin çoğunun yıkılması lazım. Ama devletin vatandaşı da mağdur etmemesi lazım. Adam orayı yapmış sonuçta 3 kat ev yapmış, şimdi bu evin ruhsatı yok, yasak yani. Devletin arazine ev yapmışsın, bak ben diyorum ki tapulu arazime ev yapamıyorum. Şimdi devlet de sana bir imkan sunuyor. İşte burayı kentsel dönüşüme sokalım, sana bir ev vereyim, ama vatandaş diyor 3 evim var, devlet diyor sen bu evi yapmışsın ama hayal bu ev yok. 

Kentsel dönüşümle ilgili ben vatandaşlarımızla görüşüyorum çoğu karşı çıkıyor, bazıları da istiyor. Kentsel dönüşüm Kemalpaşa'da uygulanabilir mi? Bana çok zor bir ihtimal geliyor. Çok zor, çok büyük bir proje. Ben kentsel dönüşümün Kemalpaşa'da başlayabileceğini sanmıyorum. İnsanlar mağdur edilmeden ne yapılıyorsa yapılsın. Kentsel dönüşüm deyin, ev sahibi yapmak deyin ne yapmak derseniz deyin. Ben oradaki evleri gezdim ama insanları mağdur etmemek lazım. 

Aslında kentsel dönüşüm belediye başkanı için çok büyük bir risk. Arif başkan riskleri seviyor anladığım kadarıyla riske giriyor. Tamam ver müteahhite yaptırsın, müteahhit yaptırsın. Ben kentsel dönüşümn Kemalpaşa'da olacağına inanmadığım için bu konuya girmeye gerek yok. Ben orada o evleri gördüm, insanlar başlarını sokmak için taş altında yatıyor resmen.

"Allah'ın izniyle Kemalpaşamızı Milliyetçi Hareket Partili bir belediyeyle tanıştırma zamanı gelmiştir"

Oğuz Can Demirören - Yerel seçimlere dair eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Mustafa Gözütok - Kemalpaşamızda genel seçimlerde herkes kendi ideolojisine, düşüncesine uygun partilere oy veriyor. Kemalpaşa'da Kemalpaşamızın güzelleşebilmesi için her kimse belediye başkanı ya da her kim olacaksa siyasi partilerin, tüm derneklerin ya da herkesin sahip çıkması gerekiyor. Seçiliyor adam, seçildiği günden itibaren başlıyorlar muhalefet yapmaya. Biz görüş olarak da parti olarak da buna karşıyız. Kemalpaşamıza hizmet edecek kim varsa onun arkasındayız. Ama şuna inanıyoruz ki, Allah'ın izniyle Kemalpaşamızı Milliyetçi Hareket Partili bir belediyeyle tanıştırma zamanı gelmiştir. İnşallah belediyeciliği daha güzel yaparız, belediyeciliği nasıl yaptığımızı görürler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı