Merkel: Türkiye'ye yeterince mülteci gönderilmiyor

Almanya Başbakanı Merkel Yunanistan ziyaretinde, Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşmasının kararlı bir şekilde uygulanması çağrısı yaptı.

11 Ocak 2019 - 06:37

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ı ziyaret etti. Merkel Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile bir araya geldi. 

Angela Merkel görüşmede, Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016'da imzalanan mülteci mutabakatının daha kararlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi. Yunanistan'dan Türkiye'ye geri gönderilen mülteci sayısının yeterli olmadığını belirten Merkel, "Durumu iyileştirmek için Yunanistan ile yapıcı bir işbirliği içinde olacağız" dedi.

Merkel, Ege adalarında bulunan mülteci kamplarındaki durumun iyileştirilmesi çağrısında da bulundu. Türkiye ile imzalanan mutabakat kapsamında Türkiye'den Yunanistan'a yasadışı yollardan geçen her sığınmacı için bir sığınmacının geri gönderilmesi öngörülüyor. Ancak geri gönderme için sığınmacının Yunanistan'a yaptığı iltica başvurusunun sonuçlandırılması ve olumsuz yanıt verilmesi gerekiyor. İşlemlerin uzun sürmesi nedeniyle özellikle Ege Denizi'ndeki Yunanistan adalarındaki kamplarda binlerce sığınmacı son derece zor koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Feyzioğlu'ndan Töreni Boykot Eden Barolara Eleştiri
Metin Feyzioğlu'ndan Töreni Boykot Eden Barolara Eleştiri
Kanada Başbakanlık Ofisi'nden Kazdağları Başvurusuna Yanıt
Kanada Başbakanlık Ofisi'nden Kazdağları Başvurusuna Yanıt