Menopoz nedir? Menopoz rahatsızlıkları neler?

Kadın bedeninde yaşanan değişikliklerle beraber doğurganlık döneminin tamamen ortadan kalktığı menopoz sanıldığının aksine cinsel hayatın tamamen bitmesi anlamına gelmez.

Menopoz nedir? Menopoz rahatsızlıkları neler?
12 Temmuz 2019 - 13:22 - Güncelleme: 12 Temmuz 2019 - 13:37

Gazete Demokrat/ Bu dönemde kadın vücudunda hormonal seviyede yaşanan değişiklikler nedeniyle bir takım belirtiler ortaya çıkabilir. Bu bağlamda menopoz döneminde kadınların en sık yaşadığı sorunlar sıcak basması, halsizlik ve gece terlemelidir.

Sıcak Basmaları: Menopoz dönemine giren kadınların bedeninde bir anda beliren sıcak basmaları yaşam kalitesini olumsuz etkileyen belirtilerden biridir. Bir anda ortaya çıkan bu belirti kalıcı olmasa da etkisi kadından kadına değişmektedir. Sıcak basması nedeni bedenin girilen süreçte düşen östrojen hormonuna verdiği tepkiden kaynaklanmaktadır.

Gece Telemeleri: Kadınların girdiği bu dönemde terleme sorunu günün herhangi bir saatinde yaşansa da gece saatlerinde daha yoğun olarak görülür. Gece terlemeleri kadınlarda uyku bölünmesine ve stres artışına yol açabilir.

Yorgunluk: Menopoz vücuttaki hormonsal değişimlerin en yoğun yaşandığı dönemlerden biri olması nedeniyle sürekli bir yorgunluk hissi hissedilmesine yol açabilir. Aynı zamanda halsizlik belirtisine sinirlilik de eşlik edebilir.

Menopoz cinsel hayatı bitirir mi?

Yapılan araştırmalarla menopozun cinsel yaşamı bitirmediği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Doğru bilinen yanlışlardan biri olan bu durum, menopoz dönemine giren kadınların yüzde 79'unun cinsel yaşamına sorunsuz olarak devam ettiğinin ortaya koyulmasıyla çürümüştür. Üstüne üstlük menopoz dönemine giren kadınlarda hamilelik ihtimalinin ortadan kalkmasıyla beraber yaşadıkları cinsel stresin de azaldığı görülmüştür.