Suriyeli


Seçim süreci bitti üzerinden bir ay zaman geçti. CHP'nin adayı Rıdvan Karakayalı görevi biraz geç de olsa teslim aldı ve beraber çalışacağı yönetimi de belirledi. Hem yeni yerel yönetime hem de yeni yerel yönetimin halka hayırlı olması temennisinde bulunuyorum.

Geçtiğimiz günlerde paçavra medyanın parçası olan bir televizyon kanalı Kemalpaşamıza muhabir göndererek görüntülü haber yaptı. Bu haber,  yerel bir internet televizyonunda Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı'nın yaptığı açıklamaya yönelikti. Biraz geç olacak ancak bu açıklamanın katıldığım ve katılmadığım yönlerine biraz atıfta bulunmak istiyorum. 

Karakayalı katıldığı yayında "Suriyeli levhası kalmayacak Kemalpaşa'da. Suriyelilerin bütün şeyleri iptal edilecek. Gönderilecek "kardeşim gidin siz buradan", asla belediyeden yardım yapılmayacak." ifadelerini kullandı. 

Levhalar konusunda kendisine kısmen katılıyorum. Ancak... Gönül isterdi ki yılların eğitimcisi olan Karakayalı sadece Suriyeli (Arapça) levhalar hakkında değil, Türkçe dışındaki tüm dükkan levhalarına yasak getireceğim, kaldırtacağım desin. 

Suriyelilere belediyeden verilen yardımı kesmek elbet ki başkanın elindedir. İster önce kendi halkını gözetir ardından diğerlerine yardım eder, ister sadece kendi halkına... Ancak Suriyelileri toplayıp götürmek, bir yere göndermek yerel yöneticinin görevi değildir. Devletin Suriyelilere karşı uyguladığı adaptasyon süreci eleştirilebilir, ki eleştiriyorum. Ancak yapılamayacak bir söylemle Suriyelileri hedef haline getirmek bana biraz gaddarlık gibi geldi. Kaldı ki sosyal demokrat anlayış da bu şekilde işlememeli...

Söylemler çok büyük önem taşıyor. Yangın merdivenini kesme olayı iyi bir giriş olmuştu. Ancak göreve gelindikten sonra Kemalpaşa'nın tüm sorunu Suriyelilermiş, Suriyeliler gidince Kemalpaşa refaha erecekmiş, suç oranı sıfırlanacakmış gibi televizyonlarda lanse edilmek ve buna cevap verme konusunda bir hareket göstermemek ne kadar doğrudur bilemem.

Belki biraz alakasız ancak aklıma geçtiğimiz aylarda savunulan bir fikir geldi. Kemalpaşa'daki kira fiyatlırının yüksekliği konusunda savunulan fikir şu şekildeydi; "Kemalpaşa'daki Suriyeliler yüzünden kiralar yükseliyor". Hayır, Kemalpaşa'da kiraların yükselmesinin nedeni 2 merkez mahalledeki imar sorunu ve 250 bin hatta 500 bin nüfusa yönelik şehir plancılığı yapılması gerekirken bunun yapılmaması.

***

Söylenmesi gereken çok daha fazla şey var. Biraz gündemin gerisinden gelsem de gündeme yavaş yavaş yetişeceğiz...