Mahkeme haksız yere kesilen trafik cezasını delil olmadığı gerekçesiyle iptal etti

Telefonla konuşmadığı halde trafik cezası gelen avukat açtığı davayla emsal bir kararın çıkmasına aracı oldu. Avukata kesilen 288 liralık ceza fotoğraf ve görüntüyle belgelenemediği için mahkeme tarafından iptal edildi.

Mahkeme haksız yere kesilen trafik cezasını delil olmadığı gerekçesiyle iptal etti
01 Ağustos 2020 - 13:07

Bursa'da telefonla konuşmadığı halde fahri trafik müşavirinin yazdığı cezanın peşini bırakmayan avukat, emsal bir karar çıkmasını sağladı.

Uzun yıllardır avukatlık yapan Emirhan Derdiman, tarafına gelen bir cezayla büyük şaşkınlık yaşadı. Bu zamana kadar hiç gitmediği bir adreste bir fahri trafik müşaviri tarafından araçta telefonla konuştuğu gerekçesiyle 288 lira ceza yazıldığını öğrendi. Aracında blue tooth özelliği olduğu için hiç kulağına telefon götürüp konuşmayan avukat, yazılan cezanın haksız olduğunu, fahri trafik müşavirinin cezaya konu olan olayı fotoğraf ve görüntüyle belgelemediğini belirterek, itiraz davası açtı. Avukatın açtığı dava 4 ay sonra sonuca bağlanırken, ceza iptal edildi. Kazandığı davanın emsal teşkil edeceğini belirten avukat, bu şekilde keyfi cezaların iptal edilebileceğini belirtti.