Kuzey Kore bu sefer de geliştirdiği yazılımla gündemde

Dünya gündeminden düşmeyen Kuzey Kore bu sefer de geliştirdiği yazılımla gündemde.

Kuzey Kore bu sefer de geliştirdiği yazılımla gündemde
11 Temmuz 2019 - 14:13 - Güncelleme: 11 Temmuz 2019 - 14:30

Gazete Demokrat/ Kuzey Kore vatandaşı olmayanların özel izin alarak girebildiği Kuzey Kore, bu sefer de bir yazılım yüzünden gündeme geldi. Chongseo 1.0 isimli ideolojik bir yazılım geliştiren Kuzey Kore bu yazılım sayesinde ülkenin kurucusu Kim Il-Sung ve Kim Jong-il'in yazdığı makaleleri paylaşacak.

Tamamen ideoloji üzerine kurulu
Ansiklopedi tarzı bir ekitap olarak tarif edilebilecek yazılımla her iki lider hakkındaki klasik eser ve anekdotlar yer alıyor. Şu an için Windows ve Kuzey Kore tarafından Linux tabanlı olarak geliştirilen Red Star'da çalışan yazılımla Kuzey Kore ideolojisinin ülke genelinde pekiştirilmesi hedefleniyor. 

Teknolojiyi vatandaşlarının hayatına sokmak isteyen devlet yönetimi, kendi onayladığı yazılımla beraber bu işte büyük bir atılım gerçekleştirmiş gibi duruyor. 25 milyonluk Kuzey Kore nüfusunun sadece 6 milyonunun cep telefonu kullandığı düşünülüyor. 

Ülke vatandaşlarının internete erişim izni olsa da bunu yetkili bir kişinin gözetiminde gerçekleştirmesi gerekiyor. Öte yandan Kuzey Kore'de Çin'de üretilen yedek parçalarla üretilen bir akıllı telefon da mevcut. Pyongyang 2425 olan bu telefonda Wi-Fi, kablosuz şarj ve yüz tanıma teknolojisi olduğu öne sürülüyor.

Yeni sürüm için çalışmaya başladılar
İlk sürüm daha yeni çıkmışken ikinci sürüm üzerinde çalışmaya başlayan Kuzey Koreliler, ikinci sürümde sesli anlatım gibi ek işlevler getirmeyi planlıyor.